Motokaretka w Białymstoku to zakup zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego 2020. Zagłosowało na niego 2 578 osób. Miasto przekazało 105 tys. na zakup pojazdu wraz ze sprzętem oraz niezbędną odzieżą dla 5 ratowników medycznych. Na ten projekt zgłoszony przez białostoczan zagłosowało. Od czwartku (15 kwietnia) motokaretką będą jeździli ratownicy z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku. Jako pierwsze zaplanowano jazdy próbne (szkoleniowe). Potrwają miesiąc. Od 15 maja, motokaretka ma służyć mieszkańcom w ratowaniu zdrowia i życia.
Czytaj też: Nowy radiowóz trafił do policjantów z Hajnówki. Wiemy, co ma pod maską! [ZDJĘCIA]
– To kolejny sprzęt, który przekazujemy instytucji formalnie nam niepodlegającej, jednak zdrowie i życie mieszkańców Białegostoku nie zna granic administracyjnych – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Dziękuję pomysłodawcom, którzy zgłosili projekt do Budżetu Obywatelskiego. Miasto chce dbać i dba o zdrowie i życie białostoczan. Przekazana ratownikom motokaretka to kolejny element tej dbałości.
Motokaretka w Białymstoku - do czego służy?
Nowoczesna motokaretka będzie wsparciem dla medyków w wykonywaniu czynności ratunkowych w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia mieszkańców Białegostoku. Dzięki niej skróci się czas dojazdu ratownika medycznego do osób potrzebujących pomocy, co w stanie zagrożenia życia jest bezcenne. Ratownik udzieli pomocy i przeprowadzi czynności zabezpieczające pacjenta, zanim na miejscu pojawi się ambulans, który w razie potrzeby przetransportuje chorego do szpitala. To pierwszy ambulans na dwóch kołach w naszym mieście.
Zaletą takiego pojazdy jest fakt, iż doskonale sprawdza się w ruchu miejskim oraz wszędzie tam, gdzie dojazd dla tradycyjnej karetki jest utrudniony. To m.in. ogródki działkowe, parki czy tereny osiedli zamykane są szlabanami. Motokaretka w Białymstoku świetnie sprawdzi się również w obliczu wypadków drogowych, gdy pierwsze minuty są często kluczowe dla ciężko rannych poszkodowanych.
Źródło: Pierwsza motokaretka w Białymstoku. To miniambulans na dwóch kołach [ZDJĘCIA]- Ratownik docierający na miejsce zdarzenia na motorze robi wstępne rozpoznanie i segregację poszkodowanych, udziela im pomocy i powiadamia dyspozytora o sytuacji - tłumaczy Eliza Bilewicz-Roszkowska z białostockiego magistratu. - Motocykl ratunkowy może sprawnie manewrować między samochodami, dzięki czemu pojawia się o wiele szybciej na miejscu zdarzenia.