W trakcie poniedziałkowej sesji wszyscy radni zagłosowali za przyjęciem projektu uchwały w sprawie nadania nazwy rondu położonemu na osiedlu Kawaleryjskie, w pobliżu Stadionu Miejskiego w Białymstoku.
Rybniki. Litwin w audi wyprzedzał auto na "górce". Nie wiedział, że to radiowóz [WIDEO]
Nowe rondo w Białymstoku na os. Kawaleryjskim
- Nadanie imienia Maksymiliana Ludertowicza podyktowane było chęcią uhonorowania zasłużonego znawcy i propagatora wielu dyscyplin sportu - tłumaczy Kamila Bogacewicz z białostockiego magistratu. - Od 1919 roku mieszkał on w naszym mieście. Pracował jako nauczyciel gimnastyki w Szkole Handlowej. W latach dwudziestych zaliczany był do czołowych białostockich piłkarzy. Po zakończeniu kariery sportowej został sędzią piłkarskim.
Ludertowicz zajmował się rozwojem nie tylko piłki nożnej. Dzięki niemu w okresie międzywojennym sukcesy odnosili białostoccy lekkoatleci. Organizował działalność klubów sportowych i zabiegał o stworzenie warunków do uprawiania sportu. Był zaangażowany w budowę pierwszych stadionów w Białymstoku. Przedwojenna prasa nazywała go „chodzącą encyklopedią sportu”.
Kim był Maksymilian Ludertowicz?
W 1932 roku prowadzony przez niego Związek Młodzieży Wiejskiej – wspólnie z Wojskowym Klubem Sportowym 42 Pułku Piechoty – dał początek Jagiellonii. Maksymilian Ludertowicz został sekretarzem klubu i kierownikiem sekcji lekkoatletycznej. Uważany jest za jednego z twórców klubowego herbu, czyli słynnej ,,J”. Po wybuchu II wojny światowej działał w konspiracji, za swoją działalność został aresztowany.
W lutym 1941 r. Maksymilian Ludertowicz trafił do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, gdzie został zamordowany.
Źródło: Nowe rondo przy stadionie w Białymstoku. Wiadomo, jak się będzie nazywać