Tych zabytków w Polsce już nie ma!
Tych zabytków w Polsce już nie ma! Jeszcze przed wojną w Polsce mieliśmy wiele zabytkowych obiektów. Niestety, upływający czas oraz wojna sprawiła, iż wiele z nich zniknęło bezpowrotnie. Zobacz na zdjęciach zabytki, których w dzisiejszym świecie już nie odwiedzisz!
Pałac Saski w Warszawie
Pałac Saski to nieistniejący obecnie pałac klasycystyczny, znajdujący się przy dzisiejszym placu marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Został zniszczony przez wojska niemieckie po upadku powstania warszawskiego w grudniu 1944 roku.
foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe
Baszta Dominikańska w Gdańsku
Baszta Dominikańska w Gdańsku - nieistniejąca już średniowieczna baszta, znajdująca się na Głównym Mieście w Gdańsku. Rozebrana została w roku 1897. Obecnie jedynym śladem istnienia Baszty Dominikańskiej jest obrys baszty (zaznaczony ciemniejszą kostką) na parkingu przed Halą Targową.
foto: Narodowe Archiuwm Cyfrowe
Pałac Brühla w Warszawie
nieistniejący rokokowy pałac, który znajdował się w Warszawie przy ul. Wierzbowej 1, przy placu marsz. Józefa Piłsudskiego. W 1944 został wysadzony przez Niemców razem z pałacem Saskim. Nie został odbudowany.
foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe
Nowy Ratusz w Poznaniu
To nieistniejący budynek w Poznaniu, na Starym Rynku. Obiekt powstał po wyburzeniu w 1890, grożącego zawaleniem budynku Wagi Miejskiej. Obiekt doznał znaczych uszkodzeń podczas II Wojny Światowej. Po wojnie już go nie odbudowano. W jego miejsce ponownie postawiono obiekt Wagi Miejskiej, który stoi tutaj do dziś.
foto: Wikipedia
Skocznia narciarska w Warszawie
Skocznia narciarska w Warszawie powstała w w 1959 roku. Znajdowała się ona na Mokotowie a swój punkt konstrukcyjny miała na 38 metrze. Obiekt po raz ostatni gościł zawody narciarskie w 1989 roku. Skocznia była najczęściej areną zmagań teningowych. Nie rozgywano na niej zawodów dużej rangi. Obiekt ostateczni został rozebrany w 2010 roku, ponieważ od czasu zamknięcia groził zawaleniem.
foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe
Synagoga Wielka w Katowicach
Największa przedwojenna synagoga w Katowicach znajdowała się przy ulicy Mickiewicza. Jej budowę rozpoczęto w 1896 roku i ukończono cztery lata później. Obiekt długo nie postał. Został spalony przez Niemców 8 września 1939 roku. W ostatnich latach pojawiły się pomysły jej odbudowy, jednak na razie żadnych konkretnych działań nie podjęto.
foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe
Wieś Maniowy
Obecnie wieś Maniowy to wielki zbiornik Czorsztyński. Po powstaniu zbiornika, stare Maniowy znalazły się zupełnie pod wodą. Historia tej wsi sięgała 1326. Przed zalaniem zbiornika wodą mieszkańcy musieli opuścić wieś, po czym zostali zakwaterowani w wybudowanej od zera, położonej niedaleko miejscowości określanej jako Nowe Maniowy.
foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe
Wieża Quistorpa w Szczecinie
Wieża widokowa Quistropa została wzniesiona w latach 1900-1904. Od końca II wojny światowej znajduje się w stanie ruiny, nie ma już najwyższych konstrukcji. Okoliczności i dokładny czas zburzenia wieży nie są do końca jasne. Jedna spośród wersji mówi, że wieża zniszczona została w 1944 roku wskutek jednego z alianckich nalotów bombowych, inna – że wysadzona była w powietrze przez Niemców w 1945 podczas walk o Szczecin.
foto: Wikipedia
Willa Rożnowskich w Krakowie
a Bulwarze PWilla Rożnowskich w Krakowie to nieistniejący już budynek, który znajdował się w Krakowie noleskim nad Wisłą, vis-à-vis Wawelu, w pobliżu dzisiejszej ulicy Zamkowej. Po powodzi w 1934 r. postanowiono go rozebrać, co też zostało zrealizowane cztery lata później.
foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...