gorzów: tomaszewicz teatr

i

Autor: FB Gorzów

Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie

Nadchodzą Gorzowskie Spotkania Teatralne, można rezerwować karnety

2023-09-25 13:45

39 już wydarzenie dla miłośników teatru tradycyjnie wystartuje 11 listopada. Przez gorzowską scenę w ciągu sześciu dni przewiną się takie osobistości, jak: Ewa Błaszczyk, Krystyna Janda, Jarosław Boberek, Michał Koterski, czy Anna Seniuk ze swoim monodramem.

To będzie już 39. edycja jednego z najbardziej popularnych wydarzeń kulturalnych w Gorzowie. Po raz kolejny do miasta zjadą najbardziej znane grupy teatralne z całej Polskie. Gorzowskie Spotkania Teatralne co roku cieszą się ogromną popularnością, a bilety na to wydarzenie znikają w błyskawicznym tempie. Nic dziwnego, w końcu nie co dzień ma się okazję obejrzeć na żywo prawdziwe gwiazdy polskiego kina i teatru. 

Jak zapowiada dyrektor gorzowskiego teatru, Jan Tomaszewicz, tym razem nie zabraknie spektakli komediowych, w których ważne tematy poruszonych zostaną z lekkim "przymrużeniem oka". 

Gorzowskie Spotkania Teatralne. Kiedy się odbędą?

Tegoroczna edycja Gorzowskich Spotkań Teatralnych odbędzie się w dniach od 11 do 17 listopada.

Wszystkie spektakle prezentowane będą w teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie.

Program 39. Gorzowskich Spotkań Teatralnych

11.11.2023 (sobota) godz. 16:00 i 19:00

"Wania, Sonia, Masza i Spike"

Reżyseria: Maciej Kowalewski

Występują: Ewa Błaszczyk, Małgorzata Rożniatowska, Marianna Janczarska, Dorota Landowska, Maciej Kowalewski, Wojciech Zieliński

Wania i jego adoptowana siostra Sonia, rodzeństwo w średnim wieku, dzielą dom po rodzicach w Bucks County w Pensylwanii. W idyllicznej scenerii domu na wzgórzu na tarasie z pięknym widokiem na staw popijają poranną kawę. Mają imiona bohaterów Czechowa nadane przez rodziców – entuzjastów teatru. Wania i Sonia nigdy nie musieli dorosnąć. Opiekowali się teraz już zmarłymi rodzicami, nie mają pracy. Pieniądze zapewnia im ich siostra Masza, słynna aktorka seriali klasy premium, która jest właścicielem domu i płaci rachunki. Wania (który jest gejem) i Sonia (która zawsze przypomina wszystkim, że została adoptowana) spędzają dni, rozpamiętując wszystkie stracone szanse, zastanawiając się, czy gaj dziewięciu wiśni na ich posiadłości to już wiśniowy sad i opłakują swój raczej czeski los w życiu. Jedynym innym mieszkańcem domu jest sprzątaczka Kasandra, która podobnie jak jej imienniczka, ma skłonność do wypowiadania strasznych i absurdalnych proroctw, w które nikt nie wierzy, a które czasami się sprawdzają. Ta „sielanka” zostaje przerwana niespodziewaną wizytą Maszy, niosącą ze sobą falę dramatu, niekończącą się litanię sukcesów i niepewności oraz znacznie młodszego, wspaniałego acz raczej pustego kochanka o imieniu Spike.

Bilety w cenie: 140 zł

12.11.2023 (niedziela) godz. 19.00

"Superprodukcja, czyli kręcimy Krzyżaków"

Scenariusz i reżyseria: Michał Paszczyk

Występują: Łukasz Konopka, Bogdan Kalus, Wojtek Błach, Alan Andersz, Ula Dębska

Pewien potentat w branży przetwórstwa mięsnego ma pieniądze, jego znajomy reżyser ma ambicje, kilku znanych aktorów akurat nie ma pracy… Co może powstać z tej mieszanki? Superprodukcja „Krzyżacy. Ostatnia krew”. Zanim na planie superprodukcji reżyser krzyknie „akcja!” sporo się dzieje. Najnowszy spektakl Michała Paszczyka z kabaretu Paranienormalni to ironiczne spojrzenie na polski przemysł filmowy, pozwalające zobaczyć od zaplecza drogę rodzimych superprodukcji filmowych. Od nietrafionego pomysłu na film, poprzez nieudane castingi, fatalne próby i żałosną reżyserię, aż po festiwal filmowy w Gdyni. Widzowie spektaklu „Superprodukcja, czyli kręcimy Krzyżaków” zobaczą to, co dzieje się, gdy kamery są wyłączone. I dowiedzą się, do czego zdolny jest reżyser, który nie ma żadnych zdolności, jak bardzo aktor da się zaorać, żeby dostać rolę, w jaki sposób ustawić kamery, by na bogato pokazać biedne dekoracje i wreszcie czy na źle nakręconym filmie można dobrze zarobić. Żaden kinowy hit nie ma racji bytu bez rzeszy statystów. W tej roli, nie opuszczając teatralnych foteli, wystąpią widzowie "Superprodukcji".

Bilety w cenie: 150 zł

13.11.2023 (poniedziałek) godz. 17.00 i 20.15

"Pomoc Domowa" 

Reżyseria: Krystyna Janda

Występują: Katarzyna Gniewkowska, Krystyna Janda, Małgorzata Kocik, Krzysztof Dracz, Mirosław Kropielnicki

Farsa! Pyszna! Jedna z najzabawniejszych, które można zobaczyć na polskich scenach. Mąż (Krzysztof Dracz), żona (Katarzyna Gniewkowska), kochanek (Mirosław Kropielnicki), kochanka (Małgorzata Kocik) i zdrady małżeńskie, jak to w farsie. Jedna noc, jedno mieszkanie, dwie sypialnie i… pomoc domowa (Krystyna Janda), kierująca wydarzeniami. Do tego znikający alkohol – whisky, tequila, rum i szampan, potęgujące nieporozumienia, słabości oraz śmieszności ludzkich charakterów. Jednym słowem – zabawa, i o nią tu idzie.

Bilety w cenie: 150 zł

14.11.202 (wtorek) godz. 19.00

"100 minut dla urody"

Reżyseria: Magdalena Smalara

Występują: Katarzyna Dąbrowska/ Monika Węgiel, Joanna Trzepiecińska, Magdalena Smalara, Izabella Bukowska-Chądzyńska

Zespół w składzie: Urszula Borkowska – piano, Wojciech Gumiński – kontrabas, Marcin Świderski – saksofony, flety

Muzyczny spektakl, pełen humoru i wdzięku, oparty na wierszach noblistki Wisławy Szymborskiej, opowiada o życiu, tęsknotach, dociekaniu Prawdy i Piękna, z właściwą poetce serdeczną ironią. Muzyka Urszuli Borkowskiej rozpisana na aktorski czterogłos wydobywa rytm i rym poezji Szymborskiej i sprzyja uwadze widzów. Izabella Bukowska – Chądzyńska, Katarzyna Dąbrowska/ Monika Węgiel, Joanna Trzepiecińska i reżyserka Magdalena Smalara tworzą idealnie zestrojony kwartet, ale każda z nich ma też partie solowe. Wiersze znane i mniej znane oraz fragmenty „Lektur nadobowiązkowych” składają się na trochę więcej niż 100 minut dla umysłu i serca; tak mało w naszym życiu jest poezji, a przecież tak przyjemnie jest się w niej zanurzyć.

Bilety w cenie: 140 zł

15.11.2023 (środa) godz. 19.00

"Przedstawię Ci tatę" 

Reżyseria: Robert Czechowski

Występują: Ewa Dobrucka, Katarzyna Hołyńska, Marta Frąckowiak, Paweł Wydrzyński, Robert Kuraś

Wyobraź sobie, że Twoja jedyna, ukochana córka przedstawia Ci narzeczonego, o którym wiesz coś, czego ona nie wie (i z czego na pewno nie byłaby zadowolona). Nie możesz jednak ujawnić tej wiedzy, bo wówczas i Twój sekret ujrzałby światło dzienne… Co by się wtedy stało? Warto się nad tym zastanowić, bo nieprawdopodobne zbiegi okoliczności zdarzają się w życiu częściej niż nam się wydaje. W ich wyniku zwyczajne zdarzenia nabierają niezwyczajnego przebiegu. Spektakl „Przedstawię ci tatę” to inteligentna, dynamiczna komedia omyłek - doskonała, by spędzić miły wieczór w teatrze. W zabawny sposób pokazuje tematykę związaną z relacjami międzyludzkimi. Stawia pytanie o naturę kłamstwa, o to czy próbując oszukać innych, nie oszukujemy tak naprawdę samych siebie? W przedstawieniu poznajemy bohaterów, którzy mogliby być naszymi sąsiadami, a ich perypetie w równej mierze bawią, co skłaniają do refleksji. Życie przeniesione na teatralną scenę zyskuje nie tylko głębi, ale też humoru. Przerysowanie i dystans są doskonałym narzędziem do zastanowienia się nad tematem ważnym, choć trudnym.

Bilety w cenie: 80 zł

16.11.2023 (czwartek) godz. 19.00

"Wąsik"

Reżyseria: Jan Jankowski

Obsada: Milena Staszuk, Jan Jankowski, Bartosz Obuchowicz, Jarosław Boberek, Michał Koterski

Wąsik, ach, ten wąsik… Potrafi sporo namieszać! Nie tylko wywoła dodatkowy stres w oczekiwaniu na przyszłego teścia, ale też sprowokuje wiele komicznych sytuacji. A co najważniejsze – pomoże głównemu bohaterowi stać się mężczyzną! Młody, wyjątkowo nieasertywny, bezrobotny mężczyzna przygotowuje się na pierwszą wizytę przyszłego teścia. Narzeczona i bezrobotny kumpel – lokator oraz nadto gadatliwy sprzątacz nie pomagają w tym trudnym dniu. Napięcie rośnie z każdą chwilą! Co gorsza – w krytycznym momencie zawodzi maszynka do golenia, pozostawiając na twarzy bohatera wąsik. Nowy zarost nieoczekiwanie prowokuje przezabawne sytuacje. Ale to nie wszystko! Okazuje się, że wąs pozwala chłopakowi wreszcie zmienić się w mężczyznę, choć nie jest to łatwa droga…

Bilety w cenie: 150 zł

17.11.2023 (piątek) godz. 19.00

"Księga ziół i nie tylko" 

Scenariusz i reżyseria: Anna Seniuk

Monodram powstał z inicjatywy Anny Seniuk i jest w pełni autorską wypowiedzią sceniczną. Swoistą wiwisekcją własnej drogi artystycznej i doświadczeń życiowych. Aktorka zabiera publiczność w teatralną i poetycką podróż, prowadząc ją z właściwą sobie inteligencją, dowcipem i wdziękiem.

W spektaklu, obok fragmentów z „Księgi ziół” Sándora Máraiego, pojawiają się wiersze Zbigniewa Herberta, Małgorzaty Hillar, Ludmiły Marjańskiej, Tadeusza Różewicza, Wisławy Szymborskiej, Anny Świrszczyńskiej i ks. Jana Twardowskiego, które dopełniają tematycznie wątki poruszane przez wykonawczynię. Miłość, zdrowie, spokój, teatr, dobre życie – gdzie szukać odpowiedzi na tak ważkie tematy? Zapraszamy na spektakl-spotkanie, które może w tym pomóc.

Bilety w cenie: 90 zł

Gorzowskie Spotkania Teatralne - bilety i karnety

Sprzedaż biletów na Gorzowskie Spotkania Teatralne ruszy 9. października. Wtedy, od godziny 8:00 będzie je można kupić w kasie teatru. Z kolei dzień później, od 10. października wystartuje sprzedaż online. Z uwagi na to, że bilety rozchodzą się naprawdę szybko lepiej nie czekać z ich kupnem do ostatniej chwili.

W tym roku istnieje także możliwość kupna karnetu na wszystkie spektakle, w cenie 840 zł.

Znane i lubiane wiersze dla dzieci. Jak dobrze je pamiętasz? Quiz

Pytanie 1 z 10
Ile rogów miała chusteczka haftowana?
Chusteczka haftowana
Barbara Kurdej-Szatan o swoich teatralnych rolach
Źródło: Gorzowskie Spotkania Teatralne 2023 coraz bliżej! Szykują się niezwykłe spektakle. Sprawdź program i bilety