Abolicja śmieciowa dla mieszkańców Kielc

i

Autor: UM Kielce

Abolicja śmieciowa dla mieszkańców Kielc

2021-05-20 14:32

Kielce ogłaszają abolicje śmieciową. Oznacza to, że do końca sierpnia mieszkańcy mają czas na to, aby sprawdzić swoje deklaracje śmieciowe i ewentualnie je uaktualnić. Później na korekty nie będzie już czasu, bo miejskie służby przystąpią do kontroli. – Nie mamy innego wyjścia – mówi Agata Wojda, wiceprezydent Kielc.

O planach związanych z wprowadzeniem w Kielcach tzw. abolicji śmieciowej, Agata Wojda, zastępczyni prezydenta Kielc, poinformowała podczas specjalnej konferencji prasowej.

- Chcemy do końca sierpnia poprosić mieszkańców, żeby przejrzeli swoje deklaracje śmieciowe, sprawdzili czy są aktualne, czy uwzględniają wszystkie osoby zamieszkujące nieruchomość – powiedziała Agata Wojda. – Od września nasza postawa i sprawdzanie tego obowiązku będzie zdecydowanie bardziej restrykcyjne – dodała.

Przypomnijmy, że mieszkańcy domków jednorodzinnych oraz przedsiębiorcy deklaracje śmieciowe składają bezpośrednio w Urzędzie Miasta Kielce. Natomiast mieszkańcy wszystkich budynków wielorodzinnych robią to za pośrednictwem zarządców nieruchomości, a także spółdzielni mieszkaniowych.

Obecnie liczba osób zarejestrowanych w systemie gospodarki odpadami w Kielcach wynosi nieco ponad 157 tys. – Mamy świadomość, że ten system nie jest pełny i szczelny. Chcemy, aby był powszechny i społecznie sprawiedliwy, a oczywiście bezpośrednim efektem uszczelniania systemu będzie wzrost wpływów. Być może w przyszłości, kiedy rozpoczniemy dyskusję nad aktualizacją stawki opłaty śmieciowej, będzie to argument, aby ta stawka nie była w pierwotnie projektowanej wysokości – podkreśliła Agata Wojda.

Tylko od stycznia do 4 kwietnia tego roku Straż Miejska przeprowadziła 174 kontrole – nałożono 14 mandatów karnych na kwotę 1 105 zł.

Jednocześnie władze Kielc zaapelowały do mieszkańców o wspólne dbanie o czystość w mieście. Zapewniły, że prace porządkowe wykonywane są na bieżąco przez 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. Tylko w pierwszym kwartale tego roku z miasta wywieziono 120 ton odpadów, a w poprzednim roku było to 520 ton odpadów, które wyprodukowali mieszkańcy i turyści. Miasto z roku na rok ponosi coraz większe koszty sprzątania i utylizacji odpadów. Obecnie dużym problemem są także powstające nielegalne składowiska odpadów.

Imponujący mural o wolontariacie powstał w Kielcach
Sonda
Polska. Czy kary za znęcanie się nad zwierzętami powinny być wyższe?
Źródło: Abolicja śmieciowa dla mieszkańców Kielc