Prace konserwatorskie, które rozpoczęto dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zostały poprzedzone analizą technologii i technik wykonywania dzieł. Wykonano wiele prób, aby właściwie dobrać środki i metody konserwatorskie.
- Polichromowane i złocone obiekty były w bardzo złym stanie, warstwa malarska była właściwie szczątkowa – mówi Beata Ryń z Muzeum Wsi Kieleckiej. – Poddane pełnej konserwacji obiekty zyskają nową wartość artystyczną i konserwatorską. Zostanie im przywrócona estetyka zbliżona do pierwotnego założenia. Już w przyszłym roku, po otwarciu obiektów w skansenie, zwiedzający będą mogli podziwiać odrestaurowane eksponaty w pełnej krasie – dodaje.
Zabytkowy XVIII-wieczny kościół z Rogowa to jeden z najcenniejszych obiektów znajdujących się na terenie Parku Etnograficznego w Tokarni koło Kielc. Modrzewiowy obiekt to dar Diecezji Kieleckiej dla Muzeum Wsi Kieleckiej, którego oddziałem jest Park Etnograficzny w Tokarni. Unikatowy zabytek udostępniono zwiedzającym w 2002 roku.
- Konserwacja zabytkowego kościoła jest kontynuacją prac podjętych tutaj w 2014 roku. Przeprowadzono wówczas konserwacje ołtarzy bocznych i obrazu św. Mikołaja – zaznacza Beata Ryń.
Przypomnijmy, że podczas prac na mensie ołtarza św. Jana Nepomucena odkryto m.in. pięć żółtych sześcioramiennych gwiazd symbolizujących świętego, wizerunek hostii z kielichem oraz ślady marmoryzacji i kwiatowych girland. W drugim ołtarzu z obrazem ukrzyżowania odkryto chrystogram +IHS+ otoczony wieńcem z kwiatów.
Prace konserwatorskie dotyczyły także obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Podczas usuwania przemalowań z obrazu odkryto malowane zasłony, które stanowią tło wizerunku. Odkrywki warstw technologicznych ujawniły także pierwotną kolorystykę ołtarza, czarną monochromię wykonaną w technice olejnej.
Zabytkowy kościół szpitalny z Rogowa powstał w 1763 r. z fundacji podkanclerzego wielkiego koronnego Michała Wodzickiego, biskupa przemyskiego. Wyposażenie świątyni jest w stylu Rokoko i pochodzi głównie z XVIII wieku. Znajdujący się w ołtarzu obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem pochodzi z II połowy XVIII wieku i według podań uznawany był za cudowny. Zabytek został przeniesiony do skansenu w 1996 r. Do dziś zachwyca turystów i filmowców, w konsekrowanym kościółku odbywają się msze św. oraz śluby.