Na kieleckim Rynku drzewa, roślinność będą posadzone m.in. wzdłuż pierzei południowej, północnej i wschodniej, w miejscu rozjazdu Piotrkowskiej, Bodzentyńskiej i Dużej oraz na Placu Św. Tekli. Zielona enklawa powstanie także przed Urzędem Miasta.
Na skwerze im. Ireny Sendlerowej planowane są nowe nasadzenia i mała architektura. Powstaną strefy wypoczynku i relaksu oraz zabaw dla dzieci i aktywności. Jednym z elementów będzie także altana parkowa.
Teren między pasami drogowymi Alei IX Wieków Kielc dzięki nowym nasadzeniom będzie oddzielony od intensywnego ruchu ulicznego. Powstaną tu także miejsca edukacyjne i elementy multimedialne oraz alejki.
Po rewitalizacji ul. Bodzentyńskia będzie uporządkowana a mieszkańcy będą mieli do dyspozycji nowe zielone miejsca wypoczynku.
Dla ul. Bodzentyńskiej wraz z pl. Św. Wojciecha zamówienie obejmuje wykonanie robót budowlanych i nasadzeń oraz zapewnienie nadzoru archeologicznego i wykonanie badań archeologicznych w zakresie wskazanym przez Wojewódzkiego Świętokrzyskiego Konserwatora Zabytków w Kielcach. Na tym terenie prace rozpoczną się najwcześniej.
W przypadku Skweru im. I. Sendlerowej, Rynku i terenu przed dawną synagogą, wykonawca ma 5 miesięcy na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej i uzyskanie pozwolenia na budowę. Dopiero później będą mogły rozpocząć się roboty budowlano-montażowe oraz prace w zakresie zieleni.
Z uwagi na współfinansowanie zadania z Programu Inwestycji Strategicznych, termin wykonania zamówienia wynosi 20 miesięcy od dnia podpisania umowy.
Przy wykonaniu rewitalizacji Rynku wykonawca będzie mógł rozpocząć prace nie wcześniej niż we wrześniu 2023 roku - informuje Urząd Miasta w Kielcach.
Przedsięwzięcie zostało dofinansowane z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. Wkład miasta wynosi 10% wartości projektu.
Źródło: Coraz bliżej zielonej rewitalizacji centrum Kielc