Badania będą wykonywane w ramach realizowanych przez ŚCO projektów, dotyczących wsparcia profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy, przeznaczonych dla mieszkanek województwa świętokrzyskiego. Z bezpłatnych badań mammograficznych i cytologicznych może skorzystać ponad 18,7 tys. kobiet w wieku 25 – 59 lat (cytologia) i 50 – 69 lat (mammografia).
Badania profilaktyczne są bezpieczne
Jak zapewnia dr n.med. Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO, diagnostyka w cytomammobusie ŚCO jest całkowicie bezpieczna.
– Nasz personel został już zaszczepiony przeciwko COVID-19, przestrzegamy wszystkich zaleceń przeciwepidemicznych, mamy środki ochrony indywidualnej, maseczki, płyn do dezynfekcji, po każdym badaniu sprzęt jest dezynfekowany. Umawiamy pacjentki na konkretną godzinę, żeby nie musiały czekać w kolejce – wyjaśnia.
Z bezpłatnej mammografii zgodnie z Programem Wczesnego Wykrywania Raka Piersi mogą skorzystać panie w wieku 50 – 69 lat. Badanie należy wykonywać co dwa lata.
Z bezpłatnego badania cytologicznego na zasadach Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy mogą skorzystać panie w wieku 25-59 lat. Zgodnie z wytycznymi programu badanie należy powtarzać co trzy lata. W cytomammobusie ŚCO wykonywane są dwa rodzaje badania cytologicznego: cytologia konwencjonalna i na podłożu płynnym, co zapewnia bardzo dokładną diagnostykę i umożliwia wykrycie większej ilości nieprawidłowych komórek.
Aktualna trasa cytomammobusa ŚCO
- 1-2 marca – Morawica, przy Urzędzie Miasta i Gminy
- 3- 4 marca – Chmielnik, przy Urzędzie Miasta i Gminy
- 5-6 marca – Kije, przy Urzędzie Gminy.
Onkolodzy alarmują: rak nie poczeka na koniec pandemii
Onkolodzy alarmują, że podczas pandemii pacjenci, w obawie przed zarażeniem koronawirusem, przestali zgłaszać się na badania dostępne w ramach programów profilaktycznych, ukierunkowanych na wczesne wykrywanie nowotworów.
Na badanie należy zabrać ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. Badania są wykonywane w godzinach 10.00-16.00. Uwaga! Konieczna jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna: 661 911 300. Ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne panie wchodzące do cytomammobusa powinny zasłaniać usta i nos maseczką, przed wejściem obowiązuje dezynfekcja rąk i pomiar temperatury.
– Rak nie poczeka na koniec pandemii. Jeśli nie będziemy prowadzić profilaktycznej diagnostyki , nie odzyskamy już tych pacjentów – mówi dr Leszek Smorąg.
Rocznie w województwie świętokrzyskim notuje się ponad 600 (w 2018 roku - 631) nowych zachorowań na raka piersi (to najczęstszy nowotwór dotykający kobiety). W 2018 roku z powodu raka piersi zmarło w naszym regionie 190 kobiet. Na raka szyjki macicy zachorowało w 2018 roku 112 kobiet z województwa świętokrzyskiego, 47 zmarło.