Ilość możliwości dla zainteresowanych wojskiem zwiększa się z roku na rok. W tym momencie "terytorialsi" nie są jedyną drogą dla osób chcących choć trochę poznać żołnierskiego życia. Cywile zainteresowani przeszkoleniem, mogą zgłaszać się do placówki w Kielcach.
"Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało kolejną ofertę dla młodych osób, dla pasjonatów. Czas na nową ochotniczą formę służby wojskowej. Jest nią dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Do tej właśnie formacji mamy bardzo dużo chętnych. Wiąże się to przede wszystkim z tym, że do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej może zgłosić się w zasadzie każdy, kto ma ukończone 18 rok życia, a nieukończony 50 rok życia. Kto jest w miarę zdrowy - oczywiście każdego wysyłamy na badania, wszystko rzecz jasna na nasz koszt. Na początku zapraszamy każdego na takie przeszkolenie wojskowe w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. I po 28 dniach dana osoba się decyduje, czy chce przystąpić do kolejnego etapu, jakim jest 11 miesięczna służba - czy odpuszcza. Dodatkowo muszę dodać, że każda osoba, która ukończy to 28 dniowe szkolenie zostaje nagrodzona kwotą 4650 złotych do ręki" - mówi ppłk Mirosław Wolski.
Jak zaznacza przedstawiciel służb mundurowych dużym zainteresowaniem przeszkoleniami wojskowymi cieszą się kobiety. Stanowią one spory procent chętnych do nauki obsługi broni, działania w terenie. I nie tylko one mają możliwość dowiedzieć się tego, jak działać w czasach kryzysu. Sama zasadnicza służba wojskowa, to nie jedyna oferta od Sił Zbrojnych, z jakich mogą obecnie skorzystać cywile. Nie zawsze trzeba wiązać swoją przyszłość z wojskiem.
"Mamy kilka ochotniczych form służby wojskowej. Tak jak powiedziałem oprócz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej również mamy terytorialną służbę wojskową. Terytorialna służba wojskowa cechuje się tym, że jest skierowana dla osób, które nie chcą na stałe związać się z wojskiem. Każdy może być zadowolony ze swojej pracy, ale jednocześnie interesować się Siłami Zbrojnymi. Dlatego dla takich osób właśnie skierowana jest tak zwana obrona terytorialna. Służba ta cechuje się tym, że po 16 dniach takiego przeszkolenia dana osoba podpisuje kontrakt z jednostką wojskową i jest zapraszana do nas na ćwiczenia raz w miesiącu. To jest 2 dni w miesiącu. Jeden weekend. Za taki jeden weekend w miesiącu to jest około 650 zł i do zobaczenia za za miesiąc. Bardzo tym są zainteresowane panie tak w okolicach 34 lat" - dodaje wojskowy.
Jak dodaje pułkownik, wymienione oferty nie są ostatnimi na liście Wojskowego Centrum Rekrutacji. - W tej chwili kolejnym takim pomysłem na takie krótkie przeszkolenie jest akcja "Trenuj z wojskiem", o której też jest dosyć głośno w Internecie. To są takie jednodniowe szkolenia, które odbywają się w 17 jednostkach wojskowych w Polsce - zaznacza ppłk Mirosław Wolski. Więcej o bezpłatnych szkoleniach i szczególnych warunkach, dla osób zainteresowanych Siłami Zbrojnymi na stronie Wojskowego Centrum Rekrutacji w Kielcach.
Źródło: Czy zainteresowanie wojskiem w regionie wzrasta? Jakie propozycje mają dla nas wojskowi z Kielc? Rozmowa z pułkownikiem Wolskim