Przypomnijmy, jakiś czas temu władze Kielc zwolniły wszystkich prawników ze względu na zmianę modelu obsługi prawnej.
- Władze miasta podjęły decyzję o zmianie modelu funkcjonowania obsługi prawnej w Urzędzie Miasta. Model, który będzie zastosowany w Kielcach, z powodzeniem funkcjonuje w innych miastach, m.in. w Gliwicach. Takie rozwiązanie wykazało znaczną redukcję kosztów, bez wpływu na obniżenie jakości świadczonych usług w tym obszarze - mówi Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta Kielc.
Prawnicy po otrzymaniu wypowiedzenia, złożyli wnioski o urlop lub poszli na zwolenianie lekarskie. To natomiast przysporzyło wielu problemów podczas ostatniej sesji Rady Miasta Kielce, co wywołało sporą dyskusję.
- Paraliż w działaniu urzędu miasta widać już dzisiaj. Żaden z radców prawnych, którzy są w strukturach ratusza nie przyszedł do pracy. Po otrzymaniu wypowiedzeń zostali wysłani na urlopy, a część udała się na zwolnienia lekarskie. Dzisiaj sesję rady miasta obsługuje dwójka radców prawnych z Miejskiego Zarządu Dróg, którzy oczywiście robią co mogą jednak to nie jest ich specjalizacja. Rada miasta nie może normalnie funkcjonować, a to tylko przedsmak tego co będzie się działo w całym ratuszu - radny Marcin Stępniewski z klubu Prawa i Sprawiedliwości.
Władze naszego miasta zatrudniły już zewnętrzną kancelarię
- Z uwagi na ilość realizowanych spraw, władze miasta uznały za konieczne wzmocnienie obsługi prawnej, dlatego zgodnie z trybem zamówień publicznych w ostatnią środę została wyłoniona kancelaria prawna, z którą podpisano umowę na świadczenie doraźnej obsługi prawnej do końca miesiąca, czyli do dnia 30 listopada – informuje Tomasz Porębski, rzecznik prasowy prezydenta Kielc.
Wartość świadczonych usług ma nie przekraczać piętnastu tysięcy złotych miesięcznie.