Pierwszy etap rewaloryzacji Parku Miejskiego im. Stanisława Staszica w Kielcach rozpoczął się na początku tego tygodnia. Prace związane z konserwacją zieleni obejmować będą podstawowe i zaawansowane zabiegi pielęgnacyjne. Jak zaznaczali urzędnicy podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej, działanie te zostały poprzedzone inwentaryzacją dendrologiczną wykonaną dla Urzędu Miasta w 2019 r.
- Jest to dla nas wszystkich bardzo ważny projekt, pracujemy na bardzo ważnym dla nas wszystkich zabytkowym terenie ze starodrzewiem, którego pielęgnacja wymaga szczególnej uwagi. Projekt został sporządzony w 2018 r., a żeby go zrealizować w obszarze zabytkowym, wymagane są niezbędne dokumenty zarówno ze strony konserwatorów zabytków, jak i również dendrologów i arborystów – mówiła Agata Binkowska, dyr. Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska UM Kielce.
- Ponieważ pielęgnacja takiego drzewostanu jest bardzo złożona, chciałabym zdementować informacje, które pojawiają się w social mediach. Dokumentacja, która znajduje się w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Środowiska jest wykonana bardzo fachowo z ogromną starannością – dodała.
Z kolei Rafał Zamojski, menedżer śródmieścia Kielc, podkreślił, że od początku śledzi prace związane ze zmianami w Parku. – W tym przypadku nie mam wątpliwości, że ten projekt został przygotowany w bardzo przemyślany sposób – zaznaczył.
Dziś władze Kielc przekazały również informację, że przeznaczona do wycinki słynna już wierzba w parku będzie poddana dodatkowej ekspertyzie. Ze względu na sentyment, jakim darzą to drzewo mieszkańcy, decyzja o usunięciu wierzby została więc wstrzymana do czasu wykonania kolejnej dokumentacji.
Przypomnijmy, że projekt rewaloryzacji Parku Miejskiego w Kielcach podzielono na trzy etapy. Pierwszy to konserwacja zieleni, drugi to budowa chodników, alejek i wybór małej architektury, a ostatni to uzupełnienie zieleni. Pojawi się ponad 60 sadzonek drzew, krzewy, trawniki i kwiaty. Cała inwestycja ma kosztować około 11 mln zł.