- To wielkie szczęście dla rodziców, ale też dla mnie osobiście. Zainicjowałem starania o ten program w 2015 roku jako radny Lewicy, wszedł w życie dzięki wsparciu wielu środowisk politycznych i społecznych, ale głównie dzięki decyzji Prezydenta Kielc Bogdana Wenty i większości w Radzie Miasta – mówi Marcin Chłodnicki.
Celem powstania programu jest pomoc młodym parom w Kielcach, które od długiego czasu bezskutecznie starają się o dziecko. - Pragnę cieszyć się ze wszystkimi mocno zaangażowanymi w ten projekt i tymi, wspierającymi go po cichu – mówi radna Anna Kibortt.
Możliwość skorzystania z programu mają pary, u których stwierdzono i potwierdzono dokumentacją medyczną, nieskuteczne leczenie niepłodności w okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie wraz ze wskazaniem do zapłodnienia pozaustrojowego. Przyszli rodzice muszą mieć ukończone 20 lat i co najmniej od roku mieszkać w Kielcach.
Osoby zainteresowanie powinny kierować się bezpośrednio do jednej z placówek wybranych przez miasto do realizacji programu:
- Centrum Zdrowia Kielce Sp. z o. o. z Podzamcza Chęcińskiego,
- Jarosław Janeczko Parens Centrum Leczenia Niepłodności z Krakowa,
- Invicta Sp. z o.o. z Sopotu,
- Centrum Ginekologii Endokrynologii i Medycyny Rozrodu Artemida Domitrz i Partnerzy sp. Partnerska Lekarzy z Białegostoku.
Kliniki prowadzą kwalifikację pacjentów, a następnie kierują wnioski o dofinansowanie do Urzędu Miasta Kielce. Do połowy kwietnia 2022 roku, wpłynęło ich prawie 70.
Para zakwalifikowana do programu może otrzymać wsparcie w wysokości 5 tys. zł do jednej procedury. Przy czym każda para może skorzystać maksymalnie z trzech prób.
Na miejski program dopłat do In Vitro przeznaczono 1,5 mln zł. Dzięki tym środkom do końca 2024 roku będzie można dofinansować 300 procedur zapłodnienia dla około stu par.