Konferencja prasowa - zawody ERC

i

Autor: Politechnika Świętokrzyska

Największe kosmiczne wydarzenie w Europie odbędzie się w Kielcach

2021-07-06 12:02

Od 10 do 12 września odbędzie się już siódma edycja European Rover Challenge na Politechnice Świętokrzyskiej. ​Po raz pierwszy w historii zawodnicy ERC wystartują w dwóch formułach: stacjonarnej i zdalnej.

W zawodach ON-SITE (stacjonarnych) drużyny wykorzystają zaprojektowany przez siebie łazik, by zmierzyć się z zadaniami wzorowanymi na wyzwaniach, przed jakimi stoją roboty w prawdziwych misjach marsjańskich. Zawodnicy biorący udział w formule REMOTE (zdalnej), wykonają zadania przy pomocy łazika Leo, zaprojektowanego przez polski start-up. Dzięki możliwości sterowania łazikiem z dowolnego miejsca na świecie drużyny mają możliwość jeszcze bardziej precyzyjnego odwzorowania pracy inżynierów ESA oraz NASA.

Czemu będzie poświęcony tegoroczny program?

- Poświęcony marsowi, czyli jak zdobywać tego marsa. Księżycowi, czyli jak robić biznes światowy na przykładzie Księżyca. Najważniejsze dla mieszkańców, co my tak na prawdę z tego Kosmosu mamy - mówi Łukasz Wilczyński, pomysłodawca i organizator zawodów ERC.

Jedną z największych atrakcji tegorocznej edycji jest Marsyard, czyli marsjański tor, po którym będą jeździć łaziki. Organizatorzy zdecydowali, że w tym roku w Kielcach powstanie największy na świecie, niemal dwumetrowy, aktywny wulkan marsjański. Precyzyjne odtworzenie geologicznej historii gleby obszaru Elysium Planitia sprawia, że kielecki projekt będzie jedyną tego typu instalacją na świecie.

European Rover Challenge to największe w Europie wydarzenie kosmiczne łączące międzynarodowe zawody łazików marsjańskich z pokazami naukowo-technologicznymi. Kierując się hasłem „inspirujemy nowe pokolenie”, od 2014 organizatorzy przybliżają szerokiej publiczności kosmos i uświadamiają rosnącą rolę nowoczesnych technologii w codziennym życiu. ERC to także miejsce spotkań przedstawicieli europejskiego świata nauki i biznesu zainteresowanych wykorzystywaniem technologii kosmicznych i robotycznych. Projekt dofinansowany jest z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

Bydgoska fontanna multimedialna znów działa i przyciąga mieszkańców
Sonda
Czy chciałbyć aby sztuczna inteligencja działała już w Polsce?
Źródło: Największe kosmiczne wydarzenie w Europie odbędzie się w Kielcach