- To drugie wyróżnienie dla powiatu na arenie krajowej i tak samo ważne. Dlatego, że powiat kielecki został doceniony za działania na rzecz osób niepełnosprawnych - mówi Stefan Bąk, członek Zarządu Powiatu w Kielcach. - Oprócz tego programu, realizujemy 32 inne programy prozdrowotne, a wszystko to dla naszych mieszkańców, w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż długotrwale leczyć - dodaje. Obecnie z programu korzysta ok. 400 osób. - Są to niepełnosprawni z dziewięciu gmin z terenu powiatu i miasta Kielce, które wyraziły wolę uczestniczenia w programie - W ramach programu osoby niepełnosprawne mogą bez kolejki, po wcześniejszym umówieniu skorzystać z rehabilitacji i wypożyczalni sprzętu.
Jak zaznacza Dominika Kąsek, dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Kielcach, program realizowany jest od 2007 roku. - Przez pierwsze trzy lata finansowany był z pieniędzy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W ramach tych działań prowadzone były usługi dla osób niepełnosprawnych świadczone przez rehabilitantów w Powiatowym Centrum Usług Medycznych w Kielcach oraz przez pracowników Powiatowych Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych.
Uczestnicy programu mogą nie tylko korzystać z bezpłatnych zabiegów rehabilitacyjnych jak kinezyterapia, masaż, elektrolecznictwo, leczenie polem elektromagnetycznym, światłolecznictwo, krioterapia, ultrasonoterapia, udzielanych w PCUM w Kielcach, ale także mogą bezpłatnie wypożyczyć sprzęt do rehabilitacji domowej.
- W latach 2020-2021 samorządy gmin same sfinansowały dowóz osób niepełnosprawnych na rehabilitację, a także na badanie gęstości kości - dodaje dyrektor Kąsek.
W latach 2018-2021 Program został sfinansowany z budżetu powiatu w wysokości ponad 764 tys. zł; budżetu miasta 195 tys. zł i z pieniędzy gmin uczestniczących w programie. - W tym czasie z zabiegów rehabilitacyjnych skorzystało 996 osób, niewiele mniej osób skorzystało z porad udzielanych w naszych poradniach, a 253 osoby skorzystały z bezpłatnej wypożyczalni sprzętu do rehabilitacji domowej - wylicza Dominika Kąsek.