Początkowo projekt miał trwać tylko do końca 2020 roku, a jego dofinansowanie w grudniu ubiegłego roku wyniosło 34,5 mln zł.
Jednak w trakcie realizacji okazało się, że sytuacja epidemiczna niestety nie poprawia się tak szybko, jakbyśmy sobie tego wszyscy życzyli. Musieliśmy dopasowywać projekt do bieżących potrzeb, a to oznaczało, między innymi, przedłużenie okresu realizacji i podniesienie kwoty - tłumaczy Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.
Dzięki projektowi „Stop wirusowi!” zapewniono maksymalnie bezpieczne warunki pracy osobom będącym na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem - lekarzom, pielęgniarkom, czy pracownikom pogotowia ratunkowego.
Zakupione zostały znaczne ilości środków ochrony osobistej, jak jednorazowe maseczki, rękawiczki czy kombinezony, a także preparaty i sprzętu do dezynfekcji. Zwiększyła się także liczba testów wykrywających koronawirusa, wykonywanych w regionie świętokrzyskim oraz liczba testów na obecność przeciwciał wirusa. Kwota, jaką z projektu otrzymało Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne pozwoliła na zakup dodatkowego sprzętu i materiałów medycznych do wykonywania testów, a także zatrudnienie dodatkowego personelu w laboratorium - mówi Renata Janik.
"Stop wirusowi" to projekt własny województwa świętokrzyskiego, współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPOWŚ 2014-2020.