W budynku po dawnej kuźni powstaną dwie sceny, na dolnym poziomie duża z widownią dla około 150 osób, a u góry mniejsza, z 80 miejscami. - Żeby stworzyć przestrzeń dla tych scen, będziemy wyburzać niemal wszystkie ściany działowe i nośne. Zachowane zostaną ściany zewnętrzne - mówi Dawid Sołtys kierownik robót budowlanych.
Zanim rozpoczną się prace rozbiórkowe, budowlańcy muszą wzmocnić fundamenty zabytkowego dworu. - Opinia geotechniczna wykazała, że grunt nośny występuje pod częścią budynku od strony Pałacu Biskupów, dalej jest teren piaszczysty i gliniasty i trzeba go wzmocnić - dodaje inżynier. - Część starej kuchni musi zostać rozebrana w pierwszej kolejności, aby stworzyć platformę roboczą pod palownicę, która będzie wzmacniała fundamenty budynku. Technologia polega na wprowadzeniu pod ciśnieniem mieszanki cementowej, która połączy się z gruntem i wzmocni fundament - tłumaczy.
Budynek będzie wyższy, ale zachowa obecny kształt. Projekt zakłada nową konstrukcję dachu. Układ okien pozostanie, ale część z nich zostanie zamurowana, a te na parterze powiększone. Zabytkowy mur od strony Pałacu Biskupów zostanie zabezpieczony i zrewitalizowany, jego pozostała część oraz brama zostaną odnowione. To przez nią widzowie będą przechodzić do głównego wejścia teatru, które powstanie od strony północnej budynku.
Remont ma się zakończyć w czerwcu 2023 roku. Wartość inwestycji wynosi ponad 37 mln złotych.