Niezwykle zaraźliwy wirus powoduje problemy układu oddechowego i charakteryzuje się 100% śmiertelnością. HPAI to choroba, która należy do podlegających obowiązku zwalczania. Warto zaznaczyć, że z miejsc ogniskowych wirusa zakazany jest eksport drobiu.
Ryzyko wystąpienia grypy w naszym województwie jest wysokie, gdyż obecnie wirus występuje w tej chwili we wszystkich województwach granicznych ze świętokrzyskim. W tym roku odnotowaliśmy dwa przypadki choroby u łabędzi niemych w powiecie koneckim - mówi dr Bogdan Konopka, Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.
Przyjmuje się, że okres wystąpienia choroby trwa od 1 października do 31 marca nadchodzącego roku. Warto pamiętać, że migracje ptactwa i sezon jesienno - zimowy wpływa na pojawianie się nowych ognisk choroby w Polsce.
Najważniejsza jest izolacja ptactwa utrzymywanego przez człowieka, od dzikich ptaków. Istotne jest by stosować woliery i nie dokarmiać, ani nie poić ptaków dzikich. Kolejna z fundamentalnych zasad to higiena personelu osób, które pracują przy naszych zwierzętach hodowlanych - dodaje doktor.
Istotne jest by obserwować nienaturalne zjawiska, a kolejno informować o nich swoich Powiatowych Lekarzy Weterynarii. Problem jest poważny z punktu patrzenia ekonomicznego na rozwój hodowli drobiu w regionie. W naszym województwie znajduje się około 330 komercyjnych gospodarstw drobiarskich, co daje ponad 6,5 miliona ptaków.
Źródło: W Świętokrzyskiem wzrasta ryzyko wystąpienia grypy ptaków. Co o niej wiemy?