- Rząd przeznaczył dla naszego województwa prawie 150 mln, po to, żeby wyrównać te historyczne niesprawiedliwości, które wiązały się z tymi miejscami, w których funkcjonowały PGR-y - mówi Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski.
O dofinansowanie mogły ubiegać się gminy, powiaty, związki międzygminne i związki powiatowo-gminne, na obszarze których funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej. Dotacje pozwolą na zrealizowanie blisko 70 zadań.
- To są inwestycje chociażby dotyczące przebudowy, budowy, czy modernizacji dróg powiatowych i gminnych. Takich inwestycji podejmie się chociaż powiat kielecki, staszowski, miasto i gmina Morawica. To są również inwestycje w oszczędność energii, czy inwestycja w zakup autobusów niskoemisyjnych - wyjaśnia Anna Krupka, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.
Środki pozwolą na wybudowanie i modernizacje dróg lokalnych i powiatowych m.in. w gminie Wiślica, Imielno, Słupia, Sobków, Wodzisław czy Morawica. W gminie Sędziszów, dzięki dotacji uda się zainstalować nowoczesne oświetlenie uliczne. A nowe samochody strażackie będą służyły w gminach Nagłowice oraz Jędrzejów, a budowa ośrodka zdrowia oraz jego wyposażenie ułatwi życie mieszkańców samorządu w Gnojnie.
Dofinansowywanie jest bezzwrotne. Jego wartość wynosi maksymalnie do 98 procent wartości inwestycji. Pozostałe 2 procent pokrywały samorządy z własnego budżetu.
Lista podmiotów, które otrzymała dofinansowanie: https://www.bgk.pl/polski-lad/edycja-trzecia-pgr/