Do tegorocznej edycji nadesłano 103 rozwiązania z 19 uczelni z całej Polski. Największą aktywnością w tworzeniu nowych rozwiązań wykazali się studenci z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, którzy zgłosili do konkursu 38 rozwiązań. Na kolejnych miejscach uplasowała się Politechnika Lubelska (14 rozwiązań), Politechnika Wrocławska oraz Politechnika Świętokrzyska (po 9 rozwiązań).
Komisja Konkursowa przyznała pięć równorzędnych nagród głównych.
Wśród laureatów znaleźli się studenci Politechniki Świętokrzyskiej.
Opracowałam technologię wytwarzania ekologicznych mieszanek mineralno- asfaltowych, które są wytwarzane na ciepło z asfaltem spienionym w obniżonej temperaturze i do takiej mieszanki dodałam mieszankę włókien polipropylenowych i bazaltowych. Główne wykorzystanie tej technologii to odcinki dróg o dużym natężeniu ruchu, jak skrzyżowania uliczne lub zatoki autobusowe. Ta mieszanka charakteryzuje się bardzo wysokimi parametrami technicznymi, dzięki czemu będziemy mogli znacznie dłużej korzystać z takiej nawierzchni i będzie w znacznie lepszym stanie niż większość dróg - opowiada Karolina Janus z Politechniki Świętokrzyskiej, laureatka nagrody głównej konkursu.
Inny wynalazek, który zdobył uznanie komisji konkursowej to specjalny termometr. Autorem wynalazku jest Jakub Szczerba ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
To termometr, który można nosić cały czas i można go podłączyć do sieci Wi-Fi. Może działać jako urządzenie całkowicie samodzielne bez konieczności używania telefonu - wyjaśnia kolejny laureat nagrody głównej konkursu- Jakub Szczerba, który zaznacza, że jego wynalazek jest szczególnie pomocny w ciągłym monitoringu temperatury noworodka, a także w telemedycynie, w czasie pandemii. - Po naklejeniu termometra na ciało pacjenta dane same spływają do lekarza, który ma udzielić teleporady - dodaje.