To już setna umowa podpisana na takie proekologiczne rozwiązania. W sumie wartość tej inwestycji przekroczy 25 mln zł, z czego dotacja to ponad 21 mln zł.
- Zwiększenie efektywności energetycznej budynków, a przez to zmniejszenie emisji dwutlenku węgla to jeden z priorytetów europejskiej polityki klimatyczno-energetycznej – podkreślił Andrzej Bętkowski, marszałek woj. świętokrzyskiego. – Dlatego tak ważne jest wspieranie jednostek, które chcą realizować te zadania wykorzystując na ten cel środki unijne. Umowa ze ŚCO jest już setną, którą podpisujemy w ramach działania związanego z poprawą efektywności energetycznej – dodał.
Zakres projektu ŚCO obejmuje prace termomodernizacyjne, w tym: modernizację instalacji: c.o., c.w.u, ocieplenie stropodachów, ścian zewnętrznych, w tym ścian zewnętrznych piwnic, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz modernizację instalacji wentylacji. Zastosowany zostanie system zarządzania energią i zamontowane ogniwa fotowoltaiczne. Dzięki realizacji przedsięwzięcia możliwe będą oszczędności energii cieplnej i elektrycznej, nastąpi także spadek emisji gazów cieplarnianych.
- To dla nas moment historyczny, ponieważ budowa naszego szpitala rozpoczęła się w 1983 roku. Ówczesne technologie nie są w stanie sprostać dzisiejszym wymaganiom, dlatego termomodernizacja była wyczekiwanym przez nas rozwiązaniem. Cieszymy się, że już w tej chwili będziemy mogli przystąpić do dostosowania się do obowiązujących norm oszczędności termicznej i energetycznej – zaznaczył prof. Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO.