Pobieranie próbek krwi

i

Autor: Pixabay

Twój genetyczny bliźniak czeka. Nie zwlekaj, zostań dawcą szpiku

2022-11-07 13:29

W województwie świętokrzyskim zarejestrowanych jest ponad 31 tysięcy potencjalnych dawców szpiku. 77 z nich oddało już swoje komórki macierzyste. Niektórzy nawet dwukrotnie. Mimo tak wysokiej liczby ciągle potrzeba nowych dawców, bo znalezienie swojego genetycznego bliźniaka jest bardzo trudne.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach to nie tylko miejsce, w którym można oddać krew. To miejsce, w którym można dołączyć do listy potencjalnych dawców szpiku.

- Jesteśmy jednym z dwunastu czynnie działających ośrodków dawców szpiku, gdzie rekrutuje się potencjalnych dawców. Można się zarejestrować przy okazji oddawania krwi. To niezwykle istotne. Oddając krew również można być dawcą komórek macierzystych - informuje Zdzisława Żelazna, kierownik Ośrodka Dawców Szpiku, działającym przy RCKiK w Kielcach.

Ponad 31 tysięcy potencjalnych dawców szpiku w Świętokrzyskiem

Bycie potencjalnym dawcą szpiku jest bardzo ważne. Przeszczep szpiku to często tylko jedyne wyjście, aby uratować życie drugiemu człowiekowi. Dlatego lista potencjalnych dawców cały czas powinna się powiększać. Zdarza się, że jeden dawca, może uratować nawet kilka żyć. Ale zdarza się również, że potencjalni dawcy nie znajdują swojego bliźniaka genetycznego i nigdy nie oddają swoich komórek macierzystych. 

Jak zostać potencjalnym dawcą szpiku?

Potencjalnym dawcą szpiku może zostać praktycznie każdy. Ale są oczywiście wyjątki.

- Trzeba mieć ukończone 18 lat. Trzeba ważyć co najmniej 50 kg. Jednak ważne jest, żeby BMI nie było wyższe niż 40 - mówi Zdzisława Żelaza. - No i trzeba być zdrowym, nie mieć żadnych przewlekłych chorób wymagających stałego leczenia - dodaje.

Jeśli spełniamy powyższe "kryteria", z dowodem osobistym, po lekkostrawnym posiłku, możemy zgłosić się do RCKiK w Kielcach lub do oddziałów terenowych i zadeklarować swoją chęć przystąpienia do rejestru. Na miejscu wypełniamy ankietę zdrowotną, po czym pobrane zostaną od nas dwie próbki krwi, z których wykonuje się antygeny zgodności tkankowej. Później w sposob zakodowany jest to przekazywane do Poltransplantu (Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji).

Warto pamiętać, że możemy zapisać się tylko do jednego ośrodka dawców szpiku w Polsce.

Dawcą szpiku nie może pozostać osoba z chorobami układu sercowo-naczyniowego oraz osoba cierpiąca na chorobę nowotworową. Przeciwwskazaniem są też choroby zakaźne oraz niektóre choroby autoimmunologiczne.

Być dawcą szpiku
Sonda
Czy jesteś zarejestrowany w bazie dawców szpiku kostnego?
Źródło: Twój genetyczny bliźniak czeka. Nie zwlekaj, zostań dawcą szpiku