Prace na budowie zostały wstrzymane na początku lipca. Generalny wykonawca — firma Anna-Bud, argumentował wówczas, że roboty nie mogą być kontynuowane ze względu na błędy w dokumentacji projektowej. W ocenie wykonawcy "projekt wykonawczy jest nieskoordynowany międzybranżowo".
Dyrektor generalny GUM Piotr Ziółkowski poinformował, że strony uzgodniły sposób rozwiązania kwestii braków projektowych, a prace na budowie zostały wznowione.
"W poniedziałek zarówno przedstawiciele generalnego wykonawcy, jak i podwykonawcy pojawili się na budowie i wznowili prace budowlane" – powiedział PAP Ziółkowski.
We wspólnym oświadczeniu GUM i firmy Anna-Bud zwrócono uwagę, że budowa kampusu charakteryzuje się unikatowymi na skalę międzynarodową rozwiązaniami. "Ze względu na jej specyfikę, potrzeba było dodatkowych wyjaśnień. Termin rozpoczęcia działalności laboratoriów - 1 stycznia 2024 roku nie jest zagrożony" – oświadczono.
Wykonawca wskazywał również na konieczność rewaloryzacji kontraktu, ze względu na rosnące ceny materiałów budowlanych. Ziółkowski podkreślił, że ewentualne zmiany w kontrakcie mogłyby być uwzględniane na podstawie wskaźników inflacji, raportowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Sprawa będzie konsultowana z Prokuratorią Generalną. Niewykluczone, że dojdzie do mediacji i ugody sądowej.
Działalność badawcza kampusu ma się rozpocząć na początku 2024 roku. Kampus GUM powstaje na północnym zboczu góry Hałasa w Kielcach. W ramach pierwszego etapu inwestycji w stolicy woj. świętokrzyskiego powstanie sześć laboratoriów – akustyki i drgań, czasu i częstotliwości, długości, masy, termometrii, metrologii interdyscyplinarnej.
Kontrakt na prace budowlane opiewa na ponad 100 mln zł.