- Muzeum będzie dostosowane do potrzeb osób ze spektrum autyzmu oraz osób wysoko wrażliwych. Przez te dwie godziny będziemy funkcjonować trochę inaczej. Chcemy wprowadzić ciche godziny w każdą środę od 17 do 19. Mamy już wszystko gotowe, czekamy tylko na ponowne otwarcie po zakończeniu rządowych obostrzeń - mówi Edyta Wyżga z Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.
Ciche godziny zwiedzania są bardzo popularne w zachodnich muzeach. W polskich instytucjach kultury to nadal rzadka praktyka.
- Pracownicy naszej recepcji i obsługi widza są przystosowani do tego, bo często zdarza im się wyłączyć dane dzieło na czas konkretnego zwiedzania. Jest w tym trochę pracy organizacyjnej, by każdy wiedział, co w danym momencie włączyć, a co wyłączyć, ale myślę, że jest to praktyka, którą każda instytucja kultury powinna wprowadzać - dodaje Edyta Wyżga.
W MOCAK-u w trakcie cichych godzin zwiedzania pojawią się specjalne oznaczenia i komunikaty, wyjaśniające dlaczego część z prac wygląda inaczej niż zwykle.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!
Źródło: MOCAK chce zadbać o komfortowe zwiedzanie osób wrażliwych na bodźce zewnętrzne