Wprowadzone w ostatnich miesiącach zmiany w nauczaniu religii katecheci uważają za szkodliwe dla uczniów.
- To jest uderzenie w wiarę i kulturę. Nie tylko w chrześcijaństwo, ale też w polskość. Łączenie klas, czyli grup wiekowych to jest coś, co zaszkodzi lekcjom religii. Trudno powiedzieć też jaka będzie reakcja młodzieży na wykreślenie religii z listy ocen, które wliczają się do średniej - mówi nam pani Dorota, katechetka VI Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie.
Podobnego zdania jest ks. Marcin, katecheta w Szkole Podstawowej nr 18 w Krakowie. Zwraca on uwagę na także na korzyści jakie niesie katecheza w szkole.
- Lekcje religii nie tylko uczą o wierze, ale także wspomagają wychowanie uczniów. Nieraz jest tak, że wychowawcy klas zwracają się do katechetów z prośbą o pomoc w rozwiązaniu różnych konfliktów. Przykładowo w klasie jest nowy uczeń, który jest mało akceptowany przez resztę. Wychowawcy proszą wtedy by na religii poruszyć temat przyjaźni i koleżeństwa - mówi nam kapłan.
W Archidiecezji Krakowskiej na lekcje religii uczęszcza prawie 250 tysięcy uczniów, co stanowi 82% wszystkich objętych obowiązkiem szkolnym.
Źródło: Obawy, niepewność, ale też nadzieja i zaanagażowanie. Katecheci rozpoczynają nowy rok szkolny