W okresie od 16 do 22 marca najwięcej zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w Małopolsce odnotowano w Krakowie (4651), powiecie myślenickim (1326) oraz bocheńskim (1118). Najczęściej chorują osoby w wieku 15-64 lat. Wzrosty statystyk mogą wynikać z kilku czynników.
- Większa jest zgłaszalność grypy. Jest znacznie zwiększona dostępność do testów. Więcej tych infekcji wirusowych jest po prostu rozpoznawanych. Cały czas jest u nas zatrważająco niska wyszczepialność przeciwko grypie - mówi Lidia Stopyra, Ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala Żeromskiego w Krakowie.
W czasie choroby warto pamiętać o izolacji oraz dezynfekcji. Nadal zdarzają się też hospitalizacje pacjentów.
- W tej chwili hospitalizujemy kilkoro dzieci z powikłaniami grypy. Dzieci, które chorują bez powikłań, mogą leczyć się w domu. Szczyt zachorowań mieliśmy w grudniu i styczniu. W tym momencie tych zachorowań jest mniej - dodaje Stopyra.
Szczepionkę na grypę można przyjmować już od 6 miesiąca życia. W Krakowie można zaszczepić się w punktach Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz w niektórych szpitalach czy w aptekach.