Szpital Rydygiera jako pierwsza placówka w Małopolsce i trzeci ośrodek w kraju, włączył do swoich procedur robotyczne zabiegi ortopedyczne. Szpital rozpoczął wykonywanie operacji z wykorzystaniem robota Rosa, służącym do wszczepiania endoprotez kolanowych. Krakowscy specjaliści chcieliby przeprowadzić w tym roku 100 operacji z wykorzystaniem nowoczesnej technologii:
Około 20 procent pacjentów jest niezadowolonych z wyniku operacji, kolano jest sztywne, bolesne. Dlatego cały czas rozważaliśmy, co poprawić podczas zabiegów, by spełnić oczekiwania pacjentów. Mając robota możemy dokonywać precyzyjnych pomiarów, także ocenić napięcie tkanek miękkich i w efekcie zdecydowanie dokładniej mocować implanty kolanowe. Ze światowych obserwacji wyniki, że pacjenci zoperowani z pomocą robota dużo szybciej wracają do sprawności, a okres pooperacyjny jest dla nich zdecydowanie lepszy, z uwagi na mniejsze dolegliwości bólowe. Robotyka to przyszłość jeśli chodzi o takie zabiegi - mówi dr Grzegorz Kwiatkowski, ordynator oddziału Ortopedii.
Całkowity koszt robota to ponad milion euro. Przez najbliższe 3 lata Szpital Rydygiera będzie dzierżawił nowe narzędzie robotyczne.
Robotyka to niewątpliwie przyszłość medycyny, dlatego w tym kierunku już od kilku miesięcy szkolimy naszych lekarzy, a Pacjentom staramy się możliwie szybko – czasem niemal pioniersko – udostępniać nowoczesne narzędzia w prowadzonym procesie leczenia. Oczywiście każdy krok poprzedzała dogłębna analiza kosztów. To właśnie w jej rezultacie podjęliśmy decyzje, aby roboty wykorzystywane w Rydygierze na razie jedynie dzierżawić. Taka strategia pozwala nam spokojnie obserwować korzyści medyczne i adekwatnie do nich opracowywać przyszłe rozwiązania finansowe- mówi Artur Asztabski, prezes Zarządu Szpitala Rydygiera.
W przyszłości lekarze z Rydygiera chcieliby używać nowego narzędzia także do operacji wymiany stawu biodrowego. W Polsce tylko 4 placówki wykorzystują system Rosa. Prócz Krakowa także szpital w Gdyni, Wrocławiu i w Rudnej Małej.