Smog w Krakowie [1.02.2021]. Jak bardzo przekroczone są normy?
Luty pod kątem jakości powietrza w Krakowie nie rozpoczął się dobrze. Od rana normy w mieście przekroczone są nawet o kilkaset procent. Najgorzej jest we wschodniej oraz w południowej części Krakowa. Jeszcze gorsza sytuacja występuje w okolicznych miejscowościach. W Radziszowie czy Wieliczce stężenie szkodliwych pyłów sięga nawet 700 proc.
Tak prezentował się dziś Kraków i okolice na portalu airly.
Do północy z wtorku na środę będzie obowiązywać drugi stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska ostrzega o ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego dla stężenia 24-godzinnego pyłu PM 10.
Kraków przykryty smogiem. Jak się bronić?
Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:
- unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń;
- ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń;
- osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.