Mieszkańcy są już po pierwszych konsultacjach. W sobotę w Klastrze Innowacji Społeczno-Gospodarczych na Zabłociu czekali na nich urzędnicy z różnych wydziałów magistratu, żeby pomóc w opracowywaniu pomysłów.
- My chciałybyśmy, aby w naszej okolicy powstał park kieszonkowy, na wzór trochę parku chwastowego. Mamy taki lasek czyżyński, który trochę wygląda jak łąka. Chciałybyśmy wprowadzić tam ścieżki edukacyjne, a jednocześnie przystanek rowerowy, gdyż jest to również na trasie VeloMałopolska - mówi Dorota Wiśniewska z Czyżyn, która wraz z koleżanką planuje złożyć projekt dzielnicowy. Bo taki według nich ma większe szanse na przebicie się w gąszczu propozycji.
Błędy we wnioskach wciąż się zdarzają, a nawet najmniejszy powoduje, że projekt jest odrzucany w czasie weryfikacji. Dlatego warto przegadać swój pomysł z urzędnikami. O co najczęściej pytają mieszkańcy?
- To chyba kwestie dotyczące harmonogramu realizacji zadań, szczególnie tych bardziej skomplikowanych, zazwyczaj o charakterze inwestycyjnym - mówi Mateusz Płoskonka, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK. - Odniesienie do tego co można, a czego nie można - mamy tutaj i plany zagospodarowania przestrzennego, i wszystkie te przepisy i regulacje, które pozwalają nam w danym terenie coś zrobić lub nie.
Nowością w tym toku ma być dłuższe głosowanie jesienią - z dwóch do trzech tygodni. Swoje projekty będzie można składać od 1 lutego. Wcześniej - w najbliższy piątek, kolejne konsultacje w Klubie Kuźnia Ośrodka Kultury im. Norwida. Będą też dwa maratony pisania projektów - 17 i 19 lutego.