Zakaz poruszania się po Tatrzańskim Parku Narodowym nocą. Do kiedy obowiązuje?

i

Autor: Flickr/Print Screen/Tatrzański Park Narodowy

Zakaz poruszania się po Tatrzańskim Parku Narodowym nocą. Do kiedy obowiązuje?

2023-03-06 11:23

Tatrzański Park Narodowy poinformował w oficjalnym komunikacie o zakazie poruszania się po parku od zmierzchu do świtu. Dodatkowo część dróg wspinaczkowych i linii zjazdowych została zamknięta. Jakie są tego powody? Sprawdźcie w naszym materiale.

Dlaczego szlaki są zamknięte nocą?

W środę, 1 marca Tatrzański Park Narodowy wydał komunikat o zakazie poruszania się po parku od zmierzchu do świtu w dniach od 1 marca do 30 listopada. Zakaz jest związany z kwestiami przyrodniczymi.

- Lista gatunków prowadzących nocny tryb życia jest bardzo długa. Wiele z nich widujemy także w ciągu dnia: większość gryzoni, kuny, gronostaje, łasice, ryjówki, jeże, borsuki, wilki, niedźwiedzie, dziki, sarny i jelenie. Z kolei dla gatunków „dziennych", w tym dla przeważającej części ptaków wróblowatych, noc jest czasem nie tylko odpoczynku, ale jednocześnie wzmożonej czujności z racji naturalnych zagrożeń (wysoki poziom drapieżnictwa). Szczególnie ważnym zadaniem Parku jest zapewnienie dziko żyjącym zwierzętom możliwie najlepszej ochrony nocą przed ludźmi zakłócającymi ich spokój – czytamy w komunikacie.

W okresie wczesnej wiosny wiele gatunków zwierząt odbywa okres godowy. Ciężarne samice przygotowują się wówczas do porodu.

- Ograniczenie poruszania się nocą ma umożliwić zwierzętom swobodne przemieszczanie się między miejscami żerowania i dziennego odpoczynku. Pamiętajmy, że np. wilki, niedźwiedzie, rysie i lisy w nocy chętnie wędrują szlakami. Zakaz wędrowania nocą jest także formą ochrony turystów przed konsekwencjami spotkania z niedźwiedziem – informuje TPN.

Ograniczenia na Kazalnicy Cubryńskiej. Dlaczego zostały wprowadzone?

Ograniczenie w tamtym rejonie obowiązuje taterników i narciarzy ekstremalnych od piątku, 3 marca do 31 lipca. Zostało wprowadzone ze względu na gniazdo sokoła. Wspinaczka będzie możliwa kiedy ptaki bezpiecznie opuszczą gniazdo. Poniżej można zapoznać się z komunikatem TPN.

Od 3 marca do 31 lipca zamknięte będą drogi wspinaczkowe i linie zjazdowe  udostępnione dla narciarstwa ekstremalnego na obszarze:

  • Żleb Krygowskiego – Mały Kocioł Mięguszowiecki – Niżnia Galeria Cubryńska – Cubryńska Kopka – z Cubryńskiej Kopki ściany opadające do Mnichowego Żlebu (łącznie ze Żlebem Szulakiewicza). Północnym ograniczeniem jest wylot Mnichowego Żlebu – podstawa ściany Kazalnicy Liliowej i Kazalnicy Cubryńskiej do Żlebu Krygowskiego.

Ograniczenia w rejonie Kościelca. Do kiedy potrwają?

Tatrzański Park Narodowy w poniedziałek, 6 marca poinformował o kolejnym sokolim gnieździe w górach, tym razem w rejonie Kościelca. W związku z odkryciem rejon wspinaczkowy został zamknięty.  

Od 8 marca do 31 lipca zamknięte będą drogi wspinaczkowe i linie zjazdowe udostępnione dla narciarstwa ekstremalnego na obszarze wschodniej ściany Kościelca od Komina Drewnowskiego po Żleb Zaruskiego.

Chwile grozy na stacji benzynowej
QUIZ. Jak nazywają się te postacie z kultowych seriali? Tylko prawdziwy fan odpowie na wszystkie pytania!
Pytanie 1 z 15
Kim jest ta dziewczyna?
Pierwsza miłość. Melka (Ewa Jakubowicz)
Źródło: Zakaz poruszania się po Tatrzańskim Parku Narodowym nocą. Do kiedy obowiązuje?