60 tys. studentów w Lublinie

i

Autor: zdj. UMCS/umcs.pl Miasteczko Akademickie w Lublinie

60 tys. studentów w Lublinie. Miasto znowu tłoczne, ale to dobrze

2022-10-04 16:25

​Zatłoczone ulice, korki i...więcej uśmiechu. Żacy znowu opanowali Lublin. Bogate oferty uczelni zachęcają również zagranicznych studentów do nauki. Tych do Koziego Grodu przybywa z roku na rok.

W sumie tym roku akademickim na dziewięciu uczelniach w Lublinie studiuje ok. 60 tys. osób.

- Bardzo wysoki odsetek z nich – ponad 8 tys. osób to studenci zagraniczni. Stawia to Lublin w ścisłej czołówce w kraju pod względem umiędzynarodowienia uczelni. W styczniu tego roku odsetek obcokrajowców wyniósł ponad 12 proc. Najliczniej reprezentowane są: Ukraina, Zimbabwe, Białoruś i Tajwan - wyjaśnia nam Izolda Boguta z lubelskiego ratusza.

Jakie najpopularniejsze kierunki? W tym roku najbardziej wziętym kierunkiem w UMCS okazała się lingwistyka stosowana. Na Uniwersytecie Przyrodniczym najpopularniejsze są kierunki związane z weterynarią i naukami o zwierzętach, zaś w czołówce kierunków na KUL są: italianistyka, psychologia oraz kryminologia.

Na Politechnice Lubelskiej największą popularnością cieszą się finanse i rachunkowość, zarządzanie, marketing i komunikacja rynkowa. Na uczelni medycznej preferencje kandydatów się nie zmieniły, najwięcej chętnych jest na kierunku lekarskim oraz lekarsko-dentystycznym.

Lubelskie uczelnie szybko reagują na zmieniające się trendy oraz zapotrzebowanie na rynku pracy i wzbogacają swoją ofertę.

- W tym roku akademickim jest to kilkanaście nowych kierunków studiów. Sztuczna inteligencja, ekologia miasta, ekorehabilitacja, międzynarodowe stosunki gospodarcze czy inżynieria recyklingu. Uniwersytet Medyczny w Lublinie uruchomi stacjonarne, jednolite studia magisterskie na kierunku psychologia - wymienia Boguta.

W ofercie Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie, która od nowego roku akademickiego będzie akademią, znalazły się 24 kierunki. - Wśród nich nowością jest terapia zajęciowa z rehabilitacją. Stacja Badawcza i Ośrodek Dydaktyczno-Szkoleniowy Jeździectwa i Hipoterapii to długo wyczekiwana inwestycja Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, która ruszy wraz z nowym rokiem akademickim. Z kolei na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim rozpocznie działalność Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Heschela - dodaje.

Wyniki ewaluacji przeprowadzonej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki potwierdzają wysoką jakość kształcenia studentów w Lublinie. Z lubelskich uczelni najlepiej wypadł UMCS. Uczelnia zgłosiła też najwięcej, bo aż 23 dyscypliny, do ewaluacji.

Źródło: 60 tys. studentów w Lublinie. Miasto znowu tłoczne, ale to dobrze