Jak podkreślają władze wydziału Biologii Środowiskowej, unikatowo ma być nie tylko na papierze. Studenci survivalu i animacji przyrodniczych poznają na przykład liczne strategie sztuki przetrwania w środowisku i edukację ekologiczną w jednym.
– Łączymy więc dwa topowe w tej chwili tematy – mówi nam prof. Tomasz Mieczan, dziekan Wydziału Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Jak deklaruje dziekan, przewagą ma być praktyka nad teorią: Bo uruchomienie kierunku poprzedzone było analizami rynku i rozmowami ze środowiskiem biznesowym.
W tej chwili ma być dość duże zapotrzebowanie na organizowanie różnych szkoleń z technik survivalowych, nie tylko o celu hobbystycznym. – Zwłaszcza po czasach pandemii i w kontekście konfliktu zbrojnego, kiedy nasze wewnętrzne bezpieczeństwo jest zagrożone – tłumaczy prof. Mieczan.
W programie zaplanowano zajęcia terenowe, prowadzone m.in. przez uznanych przewodników. – Także przez instruktorów znanych z programów telewizyjnych – zdradza w rozmowie z nami dziekan Mieczan.
Co po studiach? Studentów czeka praca przede wszystkim w branży turystycznej, ale i szkoleniowej czy okołomedialnej. – Odnajdą się głównie jako przewodnicy i instruktorzy w instytucjach kultury, ale też w placówkach i organizacjach z zakresu edukacji ekologicznej – słyszymy.
To nie jedyny tzw. niszowy kierunek, na który stawia lubelska uczelnia. Na diagnostyce ekoprzestrzębczości poszukiwani są przyszli detektywi. – Ale można powiedzieć, że mówimy o detektywach środowiskowych – tłumaczy prof. Mieczan.
Co to oznacza? Walkę z przestępczością środowiskową. Studia związane są bowiem z wprowadzoną na ten temat ustawą z 2022 roku.
– Student i absolwent spełnią dokładnie jej wytyczne. Stawiamy więc np. na umiejętności rozpoznawania gatunków rzadkich zwierząt, wiedzę z zakresu handlu substancjami nielegalnymi, przemyty substancjami radioaktywnymi – objaśnia Mieczan.
Absolwenci powinni znaleźć pracę w inspektoratach środowiska, w sądownictwie, w policji, straży pożarnej, straży granicznej czy właśnie w nowo powołanych wydziałach do walki z przestępczością środowiskową.
Na obu kierunkach wstępnie przygotowano 30 miejsc. Studia są stacjonarne pierwszego stopnia.
Źródło: Będą szkolić detektywów ekologicznych i uczyć survivalu. To jedyne takie kierunki w Polsce