Według wyliczeń lubelskiego NFZ, tylko do października tego roku na Lubelszczyźnie ponad milion 250 tysięcy pacjentów zrealizowało recepty na leki refundowane.
Mało tego, prawie 125 tys. pacjentów zażywało jednocześnie od 10 do 19 różnych leków refundowanych, 11,5 tys. pacjentów - ponad 20.
– Rekordziści, a było ich prawie 260, realizowali recepty na nawet ponad 40 leków w ciągu miesiąca – mówi Dagmara Marczewska, wicedyrektorka ds. medycznych Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
To nie wszystko. – Te liczby to nie są jeszcze wartości ostateczne, ponieważ nie uwzględniają leków nierefundowanych czy suplementów, które pacjenci często ordynują sobie sami – dodaje dyr. Marczewska.
Niebezpieczna polipragmazja
NFZ apeluje więc o rozsądne przyjmowanie leków. – Chcemy przypomnieć o bezpiecznym przyjmowaniu leków – apeluje Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego oddziału funduszu.
– Polipragmazja jest groźna dla każdego – dodaje.
Najbardziej szkodliwe jest zażywanie wielu leków, które wchodzą ze sobą w interakcję. Kiedy przyjmujemy 5 leków naraz, prawdopodobieństwo negatywnych skutków wynosi nawet 50 proc. Każdy następny lek zwiększa to ryzyko. Jeśli przyjmuje się 8 do 10 leków jednocześnie, ryzyko interakcji wynosi nawet 100 proc.
Ważne konsultacje
Niestety leczenie często wymaga przyjmowania kilku leków w tym samym czasie. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych, które często zmagają się z wielochorobowością i leczą się u kilku specjalistów.
Może też zdarzyć się, że różni lekarze nieświadomie przepisują pacjentowi ten sam lek, np. pod inną nazwą lub pacjent otrzymuje leki wzajemnie znoszące swoje działanie terapeutyczne. Ważne jest więc informowanie każdego lekarza o historii leczenia.
Porady specjalistów o tym, jak przyjmować leki, zioła i suplementy pojawią się w akademii NFZ.
NFZ organizuje też spotkanie z lekarzami i farmaceutami np. o antybiotykoterapii. Wydarzenie zaplanowano na 29 listopada od 10.00 do 12.00 przy ulicy Nadstawnej 2-4.