dożynki dworskie w Muzeum Wsi Lubelskiej

i

Autor: Muzeum Wsi Lubelskiej

Takich dożynek jeszcze nie widzieliście

Chłop panu wianek wije. Skansen pokaże jak dawniej świętowano

2023-08-18 10:46

Będzie barwnie i folkowo. Już w najbliższą niedzielę, 20 sierpnia, w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędą się dożynki dworskie. Wydarzenie nawiązuje do dawnych tradycji ludowo-dworskich ziemi lubelskiej. A były one zaskakujące.

Za plony dziękowało się nie tylko plebanowi, ale i panu, właścicielowi majątku.

Jak opowiada nam Bogna Bender-Motyka, dyrektorka Muzeum Wsi Lubelskiej, dożynki to tak naprawdę odtwarzanie historii przekazywanej z pokolenia na pokolenie.

Pokazujemy sytuację spisaną albo przekazywaną przez świadków. To przepiękne widowisko i swojego rodzaju procesja pod dwór – zaprasza.

Jak więc wyglądały dożynki dworskie?

Mieszkańcy danej wsi lub majątku zanosili symboliczne wieńce lub wieńce w formie wianków, które nakładali następnie właścicielom na głowy, a ci serwowali im posiłek – tłumaczy Bender-Motyka.

Obrzęd, który zostanie przedstawiony w niedzielę w lubelskim muzeum był kultywowany w latach trzydziestych XX w. w majątku pp. Krychowskich na Sławinie – byłych właścicieli miejsca, na którego terenie znajduje się lubelski skansen oraz majątku Kiełczewskich w Guzówce.

Żonglowali i paradowali. Artyści z całego świata gościli w Lublinie

Ta wyjątkowa, a zarazem specyficzna uroczystość rozpocznie się i zostanie zrekonstruowana ok. godz. 14.30 od przemarszu orszaku z udekorowanym wieńcem dożynkowym z muzealnej Chałupy z Urzędowa w sektorze Wyżyny Lubelskiej do kościoła w sektorze miasteczkowym.

Tam zostanie odprawiona tradycyjna msza święta.

Po mszy orszak przejdzie do Dworu z Żyrzyna, pod którym będzie miała miejsce inscenizacja przekazania wieńców dożynkowych nawiązująca do tradycji dożynkowych z majątków pp. Krychowskich i Kiełczewskich – zachęcają i zapraszają organizatorzy.

Bo tak jak dawniej, także i w nadchodzącą niedzielę najważniejszym momentem uroczystości będzie wręczenie wieńców dożynkowych gospodarzowi – podkreślają przedstawiciele muzeum.

Żeby wziąć udział w widowisku i zobaczyć dawny rytuał zdobienia pańskiej głowy trzeba zapłacić. Ceny? 25 zł za bilet normalny. 15 zł za ulgowy. Szczegóły na skansen.lublin.pl

Źródło: Chłop panu wianek wije. Skansen pokaże jak dawniej świętowano