Rusza Lubelski Festiwal Nauki

i

Autor: LFN, Facebook

Lubelski Festiwal Nauki

Czeka nas tydzień z nauką. Kosmiczne atrakcje i nowe technologie w Lublinie

2023-09-14 16:17

Rekord zgłoszeń padł w XIX edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki. Na uczestników czeka aż 1777 projektów naukowych i edukacyjnych. Impreza to jeden z największych i najstarszych tego typu wydarzeń w Polsce. W tym roku potrwa od 18 do 24 września.

Ma być kosmicznie dosłownie i w przenośni. Bo jak mówią organizatorzy, w tym roku padł historyczny rekord.

Dlatego festiwal będzie atrakcyjny jakościowo i ilościowo. Mamy rekord, ale to praca wszystkich uczelni, miasta i wielu naszych partnerów – podkreślała w czasie konferencji prasowej s. prof. Beata Zarzycka, prorektor KUL i przewodnicząca komitetu organizacyjnego z ramienia uczelni.

W tym roku to właśnie Katolicki Uniwersytet Lubelski przewodzi naukową imprezą.

Uroczyste otwarcie LFN odbędzie się 18 września, w poniedziałek, w sali widowiskowej Opery Lubelskiej. Jak się dowiadujemy, inauguracja będzie miała charakter zamknięty.

Chcieliśmy zorganizować wszystko w weekend i w CSK, ale z powodu obłożenia placówki trzeba było poszukać innego miejsca. Z pomocą przyszła opera – wyjaśnia dr Anna Dutkowska z KUL, główna koordynatorka LFN.

Pierwotnie otwarcie miało być zorganizowane też na ok. tysiąc osób. Najmłodsza w kraju opera zdoła ugości ok. 300 oficjeli. To głównie przedstawiciele uczelni, partnerów festiwalu i lubelskich instytucji publicznych.

To 18 września. Dzień wcześniej, o godz. 18.00, wydarzenie specjalne w Centrum Transferu Wiedzy KUL. Otwarte dla chętnych i zdecydowanie bardziej interesujące spotkanie z uznanym astronautą Sławoszem Uznańskim z Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Dowiemy się m.in. o przygotowaniach astronauty do lotu do międzynarodowej stacji kosmicznej – zaprasza dr Dutkowska. Po spotkaniu, na fasadzie CSK od 20.00 co pół godziny będą wyświetlane kosmiczne projekcje.

Nie tylko kosmos zdominował tegoroczny LFN. Wśród tematów zaproponowanych przez organizatorów pojawiają się inne, ale równie mocno dziś popularne: sztuczna inteligencja, kryminalistyka, najnowsze technologie i medycyna.

Nic w tym dziwnego, bo hasłem tegorocznego festiwalu jest „Nauka dla przyszłości”

I tak choćby Wydział Prawa Kanonicznego KUL wprowadzi uczniów w świat kryminalistyki i...zapachu – Będą mogli dowiedzieć się jak pachnie sprawca, z czego składa się zapach ludzki i dlaczego jest ważnym śladem przestępstwa, jak pobiera się próbki zapachowe albo jak policja pobiera ślady zapachowe np. z krzesła – zachęca dr Katarzyna Dębińska-Domagała, koordynatorka KUL.

UMCS zaprasza m.in. na wydział artystyczny i ćwiczenie z generowania obrazu za pomocą sztucznej inteligencji. – Uczestnicy będą mogli przynieść swoje własne zdjęcia i przerobić je za pomocą AI – mówi dr Monika Baczewska-Ciupak, koordynatorka UMCS.

Ostrygi na lubelskim Rynku, czyli Europejski Festiwal Smaku zaprasza do Lublina

Czy z roślin można wytworzyć energię elektryczną? Na to odpowie wydział biologii i biotechnologii – zachęca koordynatorka uczelni. Ciekawie zapowiada się spotkanie ze studentami z Afryki na wydziale ekonomicznym. – Opowiedzą o płatności mobilnej bez telefonu komórkowego. Czy można płacić przez telefon jeśli nie ma się konta mobilnego? Okazuje się, że tak – zaprasza dr Baczewska-Ciupak.

W świat przyrody, bo gdzie indziej, zabierze młodzież Uniwersytet Przyrodniczy. A dzięki specjalistom będzie można np. rozszyfrować przeszłość jezioro. – Należy badać przeszłość, aby przewidywać przyszłość – mówi dr inż. Justyna Libera, koordynatorka UP.

Naukowcy zgłębią też problemy odżywiania nastolatków. – Pokażemy jak wspierać młodzież z anoreksją i bulimią. To projekt dedykowany dorosłym – dodaje.

To nie wszystko. Bezboleśnie i ciekawie ma być w gabinecie dentystycznym. Jak to możliwe? – Będzie można poznać najnowsze metody leczenia stomatologicznego podczas warsztatu „Laserowy zawrót głowy”. Sprawdzimy czy stomatolog ma miecz świetlny – mówi tajemniczo koordynatorka Uniwersytetu Medycznego, dr n. med. Monika Jakubiak-Hulicz.

Na przyszłość i tajemnicę, ale nie z tego świata stawia Politechnika Lubelska. – Na wydziale architektury można np. uczestniczyć w warsztacie z modelowania wirtualnego – zachęca dr Magdalena Maciaszczyk, koordynatorka uczelni. - Pracownicy wydziału elektrotechniki i informatyki zastanowią się także nad istnieniem kultur i cywilizacji pozaziemskich – dodaje.

W tym roku festiwal wychodzi także poza mury uczelni. Program wpisuje się bowiem w trwający w Lublinie rok Europejskiej Stolicy Młodzieży.

Nasze propozycje nawiązują więc do tego tytułu, a do współpracy zaangażowaliśmy nasze placówki oświatowe – mówi Robert Zyśko, wicedyrektor Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Miasta Lublina.

Ratusz proponuje uczniom m.in. wycieczki akademickie zabytkowym Gutkiem. – Oprócz tego zapraszamy na wycieczki gospodarcze do strefy ekonomicznej – zdradza Zyśko. W planie są też liczne warsztaty przygotowywane z lubelskimi szkołami. – Z programowania robotów i systemów alarmowych czy warsztaty z zastosowania drukarek 3D – wylicza dyr. Zyśko.

22 i 23 września już po raz kolejny z okazji festiwalu odbędą się specjalne pokazy multimedialne "Symfonia Nauki" na fontannie na Placu Litewskim. Na 23 zaplanowano tradycyjny Piknik Naukowy. W tym roku zorganizowany będzie na Targach Lublin.

LFN organizowany jest od 2001 rok. Tworzy go pięć lubelskich uczelni publicznych: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny i Politechnika Lubelska.

Do tej pory podczas wszystkich edycji w organizację imprezy zaangażowało się 80 różnych instytucji prywatnych i publicznych z Lublina i Lubelszczyzny.

W tym roku projekty realizowane są m.in. w Lublinie, Dęblinie, w Puławach, w Chełmie czy w Zamościu.

Pełny program, szczegóły i zapisy na: festiwal.lublin.pl

Ostrygi na lubelskim Rynku, czyli Europejski Festiwal Smaku zaprasza do Lublina. Zobacz zdjęcia: 

Źródło: Czeka nas tydzień z nauką. Kosmiczne atrakcje i nowe technologie w Lublinie