Jedyny taki dron w Europie. Do zadań specjalnych i transportu organów [GALERIA]

2022-01-21 11:01

Ma ratować życie i chronić granic międzynarodowych. Waży około 300 kilogramów. Oparty jest na konstrukcji klasycznego śmigłowca. Może rozwinąć prędkość do 160 km/h.

Lubelska firma stworzyła innowacyjny dron. Maszyna przenosi ładunki nawet do 200 kilogramów i pokonuje dystans na ponad 600 km.

- Waży ok. 300 kg, a jego maksymalna masa startowa z ładunkiem i paliwem nie przekracza 500 kg. Prędkość przelotowa to 160 km/h, a zasięg lotu jest uzależniony od ilości paliwa w stosunku do ładunku, który został zabrany na pokład i może wynosić teoretycznie nawet 800 km - mówi nam Marcin Brzozowski, dyrektor ds. technicznych w spółce USM Lublin.

Dron kierowany jest za pomocą komputera ze specjalnym oprogramowaniem do planowania i nadzorowania lotu oraz pulpitu sterowniczego.

Maszyna wielozadaniowa. Misje specjalne i ratowanie życia

Jak mówią nam konstruktorzy, jego przeznaczenia można mnożyć. - Jako rynek docelowy wyobrażamy sobie głównie służby. To misje poszukiwawczo-ratunkowe prowadzone w terenach morskich lub górskich, ochrona granic, transport materiałów specjalnego przeznaczenia, np. organów do transplantacji - opisuje dyr. Brzozowski.

Dodajmy, że jest to jedyny tego typu dron w Europie. - Istnieją drony małe do 150 kg oraz drony powyżej jednej tony. Wydaje nam się że jest to unikatowa jednostka latająca w swojej klasie wagowej - tłumaczy konstruktor.

Nie znamy jeszcze kosztów urządzenia. Firma uzależnia je od przeznaczenia. - Każda jednostka jest wyceniana indywidualnie. Koszty eksploatacyjne są z kolei na poziomie kosztów śmigłowców ultralekkich, czyli stosunkowo przystępne nawet dla użytkowników indywidualnych - mówi Brzozowski.

Potrzebne pieniądze na produkcję

Wstępne zainteresowanie produktem jest, firma szuka jednak środków na jego produkcję. - Mamy też kilka bardzo innowacyjnych pomysłów na optymalizację i dalszy rozwój konstrukcji, ale wszystko jest oczywiście uzależnione od realnego zainteresowania oraz funduszami, które staramy się pozyskać poprzez nawiązanie współpracy z ewentualnym inwestorem - dodaje wicedyrektor.

Dron powstawał 3 lata. Firma jest w stanie wyprodukować ich od kilku do kilkunastu rocznie. Dotychczas spółka produkowała m.in. drony antysmogowe.

Źródło: Jedyny taki dron w Europie. Do zadań specjalnych i transportu organów [GALERIA]