Impreza będzie miała formułę Pikniku Naukowego. Zostanie zorganizowana w Centrum Symulacji Medycznej przy ul. Chodźki 4 i połączona będzie z obchodami 10-lecia instytutu. Te rozpoczną się wcześniej i potrwają dłużej, bo od 24 do 27 maja.
– Oba wydarzenia będą się uzupełniały – informują organizatorzy, stąd dodatkowe niespodzianki, o czym za chwilę.
Podczas Dni Otwartych na uczestników czeka w sumie ponad sto warsztatów. – Kandydat nie tylko zobaczy, ale i poczuje, jak to jest być ratownikiem medycznym, pielęgniarką czy położną – przekonywał podczas oficjalnej konferencji prof. Kamil Torres, prorektor ds. kształcenia i dydaktyki UM w Lublinie.
To wszystko właśnie dzięki jednemu z najnowocześniej wyposażonych w Europie centrum symulacji.
Jak podkreśla Joanna Tęsna, kierowniczka grupy informacyjnej „Blask” UM i koordynatorka Dni Otwartych, na uczniów czekają tam m.in. porady prozdrowotne.
– Będzie można zmierzyć sobie ciśnienie, wziąć udział w warsztatach laparoskopowych, skorzystać z porad neurologicznych czy wykonać badanie USG – wymienia.
W czasie kilku dni będą prowadzone również akcje profilaktyczne. Mowa choćby o badaniu biopsji szpiku czy samobadaniu piersi i jąder. – W sposób praktyczny chcemy pokazać bogactwo kształcenia – zaznacza Tęsna.
W tym roku promocja uczelni wpisuje się święto Centrum Symulacji Medycznej. Z okazji wspomnianego 10-lecia instytutu, organizowane są specjalne wydania cyklicznych konferencji: XI Konferencji Symulacji Medycznej Mediq oraz II Medycznego Forum Edukacyjnego.
Sympozja mają podsumować dotychczasową współpracę uczelni z 36 szkołami partnerskimi z całej Polski. Będą też okazją do spotkań młodych lekarzy ze studentami.
– Studenci będą mieli okazję pracować w zespołach mieszanych, w których my pracujemy na co dzień. Będą to też zawody kierunkowe, np. dla pielęgniarstwa, dietetyki czy położnictwa oraz dla studentów pierwszego roku i licealistów – objaśnia prof. Grzegorz Witkowski z Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
UM w tej chwili prowadzi 18 kierunków studiów. Spośród nowych, z którymi będą mogli zapoznać się studenci wprowadzono terapię zajęciową na poziomie licencjackim oraz produkty farmaceutyczne i kosmetyczne – nauka i przemysł na studiach magisterskich.
Uczelnia kształci także na studiach anglojęzycznych, choć jak przyznaje prof. Torres, nie ma potrzeby promocji takich studiów.
– Coraz mniej miejsca mamy na kształcenie anglojęzyczne – słyszymy. – Jesteśmy wiarygodni dzięki pracy naszych studentów, którzy wracają do swoich krajów i zaczynają tam pracę – dodaje Torres. – Wracają także do nas, np. jak profesorowie wizytujący – mówi nam.
Na UM studiują w tej chwili osoby z ok. 56 państw, przede wszystkim z USA, Kanady, Azji. – Mamy np. studentów z Tajlandii czy Birmy – podaje jako przykłady prof. Torres.
Szczegóły Dni Otwartych i rejestracji dostępne są na umlub.pl i na Facebooku.
Źródło: Jubileusz i piknik. Uniwersytet Medyczny ujawnia program Dni Otwartych