Według statystyk, rak jelita grubego to drugi najczęściej występujący złośliwy nowotwór w Polsce, dlatego ważne są szybka i wczesna reakcja, zwłaszcza osób z grup ryzyka.
- Celem programu jest zmniejszenie liczby zachorowań i zgonów. Z powodu raka jelita grubego w Polsce co roku notuje się około 18 000 nowych zachorowań - informuje Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
Nowotwór rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Jak podają specjaliści, taka zmiana może rozwijać się kilkanaście lat, dlatego tak ważne jest działanie.
- Dzięki badaniom profilaktycznym i usuwaniu polipów możliwe jest znaczne obniżenie ryzyka zachorowania. Wcześnie wykryty rak jest również bardzo często wyleczalny. Ani polipy, ani rak we wczesnym stadium zazwyczaj nie powodują objawów - dodaje Bartoszek.
Badanie wykonuje się w trybie ambulatoryjnym. - Do badań profilaktycznej kolonoskopii kwalifikują się osoby: bez objawów klinicznych sugerujących nowotwór jelita grubego, które nie miały wykonanej kolonoskopii w czasie ostatnich 10 lat, w wieku 50-65 lub 40-49 lat - tłumaczy Bartoszek.
Z diagnostyki mogą skorzystać również pacjenci posiadający krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego.
Badania są darmowe. Nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy zgłosić się do jednej z lubelskich pracowni endoskopowych.
Wolne miejsca są jeszcze, m.in.: w Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie, w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie, w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Kardioneuromed w Biłgoraju, w Szpitalu Papieskim w Zamościu, Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Kraśniku czy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej.
Bezpłatnie przebadamy się także w innych miastach w całej Polsce dzięki programowi badań przesiewowych raka jelita grubego. Warto zajrzeć więc na nfz.gov.pl
Źródło: Lekarz czeka na pacjenta. To ważne badanie. Warto się zapisać