Na Lubelszczyznę regularnie sprowadzają się nowi mieszkańcy. Więcej osób jednak się wyprowadza. - I bilans jest ujemny - mówi dr Krzysztof Markowski, dyrektor urzędu. - W efekcie czego mamy ponad 123 tys. mieszkańców mniej. Mimo większej liczby miast, chętniej mieszkamy też na wsi - dodaje.
Dyr. Markowski zaznacza, że tak dzieje się w całej Polsce: Wzrosty liczby ludności notowane są tylko w czterech województwach. To mazowieckie, pomorskie, wielkopolskie, małopolskie.
To analizy z roku 2022 i porównanie z danymi z 2011. A wszystkie statystyki pochodzą oczywiście sprzed wojny w Ukrainie. - Teraz byłby duże różnice, zwłaszcza w ruchach migracyjnych. Przed wojną na Lubelszczyźnie najwięcej mieszkało obywateli Ukrainy. Teraz też, ale ta liczba byłaby zdecydowanie wyższa - tłumaczy Markowski.
To, co niezmienne, to siła kobiet. Wciąż jest ich więcej niż mężczyzn i żyją dłużej. - Tak jest w całej Polsce. Ponad 51 proc. żyje w naszym województwie. Więcej w miastach. Społeczeństwo jednak dojrzewa - słyszymy.
Wzrosła też liczba osób pracujących. - Ponad 870 tys. osób pracowało na przełomie 2020/21 roku w naszym województwie. Więcej mężczyzn - czytamy w danych.
Ponad 50 proc. osób żyje w sformalizowanych związkach. - Druga część to single, wdowcy i rozwodnicy - mówi Markowski. - I trzeba zaznaczyć, że rośnie liczba rozwodów właśnie, także na Lubelszczyźnie - dodaje.
Wyniki spisu zostały podane podczas jubileuszu 60 lat urzędu statystycznego w Lublinie. Ogłoszono też wyniki konkursu na najbardziej cyfrowy samorząd. Wygrał Lublin, w którym online spisało się ponad 210 tys. osób. Kolejne miejsce zajęły: Świdnik, Parczew, Zamość i Krasnystaw. Nagrodę specjalną wręczono gminie Terespol.
Źródło: Lubelskie: Ubywa mieszkańców. Kobiety żyją dłużej. Coraz więcej rozwodów