To pierwszy międzyuczelniany kierunek Związku Uczelni Lubelskich i jeden z niewielu tego typu fakultetów w Europie.
Lubelskie uczelnie mają kształcić liderów, menadżerów i specjalistów w zakresie zrównoważonego rozwoju. Absolwenci z kolei powinni znaleźć pracę w korporacjach, jednostkach samorządu terytorialnego, w placówkach oświatowych czy naukowych.
Studenci w czasie zajęć pochylą się nad zagadnieniami z zarządzania, gospodarki, nauk o środowisku, prawa i turystyki. Program zakłada też m.in. zajęcia terenowe w Polsce i zagranicą oraz warsztaty z zarządzania kryzysowego.
– Chcielibyśmy, aby nasi studenci potrafili projektować rozwiązania różnych sytuacji kryzysowych związanych m.in. ze zmianami klimatu, katastrofami naturalnymi czy bezpieczeństwem energetycznym – mówi nam prof. Joanna Czarnecka, dziekan Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS.
Studia będą prowadzone w pełni w języku angielskim, co oznacza, że kierowane są do kandydatów z całego świata.
– Bo problemy zrównoważonego rozwoju rozpatrywane mogą być na różnym poziomie – słyszymy. – To tematyka globalna, krajowa, regionalna i lokalna – wyjaśnia prof. Czarnecka.
Głównym organizatorem jest Wydział Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
Zajęcia prowadzone będą jednak na różnych wydziałach uniwersytetu, m.in. Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, Chemii i Ekonomii UMCS oraz wydziałach UP i Politechniki Lubelskiej.
– Politechnika Lubelska podjęła się prowadzenia kursów np. na temat projektowania zrównoważonych miast i transportu. Uniwersytet Przyrodniczy natomiast tematyki zrównoważonego rolnictwa i bezpieczeństwa żywności – opisuje dziekan Czarnecka.
Kierunek ZUL powstał w oparciu o najnowszy dokument ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju. Agenda 2030 zakłada budowę lepszego świata, m.in. równość płci, walkę z ubóstwem, dobrą jakość edukacji, wzrost gospodarczy i godną pracę czy partnerstwo na rzecz celów.
Sustainability Management to płatne studia pierwszego stopnia. Związek Uczelni Lubelskich przygotował dla kandydatów od 15 do 20 miejsc na rok akademicki 2023/2024.
Absolwenci zdobędą dyplom Uniwersytetu Marii Curii-Skłodowskiej w Lublinie, uzupełniony o kompetencje uzyskane na Politechnice Lubelskiej i Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.
Źródło: Lubelskie uczelnie szykują unikatowy kierunek. Ma pomóc zmienić świat