Pieniądze nie dla wszystkich szpitali psychiatrycznych

i

Autor: Mateusz Kasiak

zdrowie i inwestycje

Lublin. Rekordowe pieniądze dla szpitala psychiatrycznego. Niektóre wciąż czekają

2023-07-24 13:36

80 mln zł trafi do polskich szpitali na ochronę zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Rekordowe 15 mln ministerstwo zdrowia przekazało właśnie lubelskiemu szpitalowi neuropsychiatrycznemu.

O rządowe pieniądze na remonty i drobne inwestycje ubiegało się w sumie 38 placówek. Wsparcie dostanie 26 oddziałów.

Najwięcej pieniędzy trafi do Lublina. Środki pójdą na odnowę Oddziału Dziecięcego Szpitala Neuropsychiatrycznego im. prof. Mieczysława Kaczyńskiego

To rekordowe 10 proc. alokacji programu, co też pokazuje istotę tego ośrodka – ogłosił dzisiaj podczas konferencji prasowej Marcin Martyniak, wiceminister zdrowia.

Dzięki pieniądzom polskie szpitale przejdą gruntowny remont, a i izby przyjęć, oddziały ratunkowe czy tereny zielone wokół szpitali dostosowane zostaną do terapii dzieci i młodzieży.

Przy tworzonym przy szpitalu Regionalnym Centrum Zdrowia Psychicznego ma powstać nowoczesny zakład opiekuńczo-leczniczy dla dzieci i młodzieży z największymi upośledzeniami – wymienia Piotr Dreher, dyrektor lubelskiego szpitala.

To ważne, bo problemów jest coraz więcej – dodaje.

Dodatkowo, szpital planuje objąć wsparciem środowiskowym 25 proc. dzieci z województwa lubelskiego. W tym celu dyrekcja podpisała już potrzebne porozumienia z lubelskim kuratorium oświaty.

Chcemy rozwinąć poradnie zdrowia psychicznego w Chełmie, w Lublinie i w Cholewiance w powiecie puławski. Cały czas będziemy inwestować w leczenie szpitalne w Lublinie – wyjaśnia dyrektor.

Rząd inwestuje w jednych, innych pozostawia samych sobie

Podczas konferencji w Lublinie minister Adam Niedzielski chwalił się, że od 2019 roku rząd czterokrotnie zwiększył nakłady na opiekę psychiatryczną dla dzieci.

Na liście dodatkowych dotacji znalazły się głównie szpitale pediatryczne z oddziałami psychiatrycznymi i szpitale psychiatryczne.

Rozwój polega na finansowaniu ośrodków świadczących opiekę najbardziej specjalistyczną – mówił Niedzielski.

Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie to ogromny ośrodek świadczący opiekę dla połowy Wschodniej Polski – podkreślał.

Pozostałe placówki nadal muszą obejść się smakiem. Tak jest m.in. w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie. Szpital ma gotową inwestycję. Jej wartość to 50 milionów złotych. Budynek miałby być wyodrębniony. Skupiałby poradnie, oddział opieki dziennej i klinikę.

Dyrekcji nadal trudno pozyskać pieniądze. Dopytujemy, jak zażegnać kryzys inwestycyjny. – Z założenia ten konkurs nie jest przeznaczony na duże przedsięwzięcia budowlane i inwestycyjne jak w tym przypadku, ale na małe remonty – odpowiada Niedzielski.

Trudno się jednak z tym zgodzić, bo chwilę wcześniej, na tej samej konferencji, mowa była o inwestycji totalnej w abramowickim szpitalu.

Oddział będzie całkowicie zmodernizowany. Tak naprawdę powstanie od zera. Wymienione będzie wszystko. Dostarczony zostanie również nowy sprzęt – wyliczał Piotr Dreher.

Lądowisko na SPSK1 w Lublinie

Są inne źródła finansowania – mówią ministrowie

Jako szpital kliniczny [SPSK1, dop. red.] może pozyskać pieniądze bezpośrednio z ministerstwa zdrowia – dodaje wiceminister Martyniak. – To dopiero pierwszy krok naszego wsparcia – wtórował mu Niedzielski przez całe spotkanie.

A mowa choćby o Funduszu Medycznym. Jak informowaliśmy, placówka przy Staszcia nie otrzymała pieniędzy z ostatniego przetargu Funduszu na rozbudowę swojego oddziału psychiatrycznego dla dzieci.

Fundusz preferuje tu szpitale pediatryczne. My mamy tylko cztery oddziały dziecięce w szpitalu. Szpitale dziecięce po kilkadziesiąt. Będziemy nisko w rankingu – przewidywała blokadę rządowych środków w rozmowie z nami dyrektorka SPSK1, Beata Gawelska, jeszcze przed rozpoczęciem przetargu w zeszłym roku.

Szpital nie dostał pieniędzy i teraz, choćby na dosprzętowienie. Ostatecznie dyrekcja nadal szuka środków na swoją inwestycję. Jak komentuje nam teraz dyr. Gawelska, pilnie trzeba zwiększyć środki na dziecięcą psychiatrię. – Bo sytuacja jest alarmująca – mówi. – Potrzebna jest nowa infrastruktura, sprzęt i personel – dodaje. – Nie można czekać – słyszymy.

Ministerstwo informuje, że będą uruchamiane kolejne konkursy. Być może na ratunek szpitalom przyjdą również fundusze unijne.

Źródło: Rekordowe pieniądze dla lubelskiego szpitala psychiatrycznego. Niektóre placówki wciąż czekają