Wszystkie testy rozpoczną się o godzinie 9.00. Napiszą je uczniowie ósmych klas szkoły podstawowej i absolwenci szkół artystycznych, realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, tzn. w klasie, której zakres nauczania odpowiada klasie ósmej szkoły podstawowej.
Egzamin po ósmej klasie jest obowiązkowy. – Musi zdawać go każdy, ale nie każdy musi go zdać – mówi nam Jolanta Misiak z lubelskiego kuratorium oświaty. Można więc otrzymać zero punktów i ukończyć szkołę. – Warunkiem ukończenia szkoły jest samo przystąpienie do egzaminu – przypomina Misiak.
– Wydaje się, że stres dla uczniów jest znikomy – twierdzi. – Wynik egzaminu ważny jest jednak przy rekrutacji do szkół średnich, więc stres jest obecny – zaznacza.
W województwie lubelskim do egzaminu przystąpi 24 273 uczniów w 834 szkołach, w tym 412 uczniów z Ukrainy. Arkusze dla nich będą odpowiednio dostosowane. – Niektóre polecenia będą w języku ukraińskim, czas pisania będzie dłuższy. Sam egzamin i zasady będą takie same – tłumaczy Misiak.
Z egzaminu zwolnieni są laureaci lub finaliści olimpiad i konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim. – Taki uczeń jest zwolniony z egzaminu z jednego przedmiotu, z zakresu przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty. Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem z przedmiotu najwyższego wyniku – informuje kuratorium.
Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu z matematyki - również linijkę.
Źródło: Nie muszą zdać, ale muszą napisać. Rusza egzamin po ósmej klasie