29 października obchodzimy Światowy Dzień Udaru. NFZ już teraz przygotował dla pacjentów materiały edukacyjne i zachęca do profilaktyki. Wszystko dlatego, że udar jest śmiertelnie niebezpieczny.
- Udar może się zdarzyć każdemu, w dowolnym miejscu i czasie. Czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia udaru to między innymi: palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, nieprawidłowa dieta i zwiększona masa ciała lub mała aktywność fizyczna - wymienia Magdalena Musiatowicz z lubelskiego oddziału NFZ.
Otyłość i nadwaga często prowadzą do schorzeń układu krążenia, a w konsekwencji nawet do udaru. - Z pomocą może przyjść portal Diety NFZ. Na użytkowników czekają tam plany żywieniowe przygotowane przez dietetyków - zachęca Musiatowicz.
Założenia tej diety mają być uniwersalne i proste do stosowania. - Otrzymujemy gotowy rozkład posiłków, z uwzględnieniem ich kaloryczności, zawartością białka, tłuszczów i węglowodanów - słyszymy.
NFZ wydłużył też program profilaktyka 40 plus do końca czerwca 2024 roku. W ofercie się nowe i darmowe badania.
- Dla osób szczególnie narażonych na choroby układu krążenia został opracowany Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (CHUK) - słyszymy. - Z kolei badania w ramach programu Profilaktyka 40 plus mogą ponownie zrobić także te osoby, które już wcześniej korzystały z programu - zaznacza Musiatowicz.
Szczegółowe informacje na temat profilaktyki NFZ znajdują się na stronach funduszu oraz na portalu Akademia NFZ.
Środa z Profilaktyką
Dodajmy, że edukacja na temat udaru mózgu odbywa się w ramach Środy z Profilaktyką. To cykliczna akcja poświęcona profilaktyce chorób i promocji zdrowia.
Każda środa to inny aspekt zdrowia. Fundusz współpracuje z organizacjami pacjenckimi oraz ekspertami z dziedziny medycyny. Formuła akcji ma na celu zachęcać pacjentów do działania, popularyzować i wspierać postawy prozdrowotne, uczyć odpowiedzialności za własne zdrowie.
Napad na bank w woj. lubelskim. Policja szuka sprawczyni
Polecany artykuł: