Rekordowe szkolne budżety obywatelskie

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com

Europejska Stolica Młodzieży

Rekord Szkolnego Budżetu Obywatelskiego w Lublinie. Zakończył się nabór projektów

2023-04-12 9:43

Ponad 40 placówek oświatowych zgłosiło się do trzeciej edycji szkolnych budżetów obywatelskich w Lublinie. Teraz czas na ocenę złożonych wniosków.

W tym roku konkurs jest częścią obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 i to właśnie w tym urzędnicy upatrują wysokiej frekwencji.

Poprzez udział w tym programie placówki chcą rozwijać samorządność uczniowską i partycypację wśród młodych mieszkańców i mieszkanek naszego miasta. Jest to szczególnie istotne w roku Europejskiej Stolicy Młodzieży, kiedy przed młodymi w Lublinie otwierają się nowe możliwości i perspektywy na przyszłość – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, wiceprezydentka Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji.

Łącznie swoje pomysły zgłosiły 42 placówki. Złożone wnioski zostaną poddane teraz ocenie formalnej i merytorycznej. W czasie analizy brane będą pod uwagę m.in. kryteria uczniowskiej samorządności, motywacja szkoły do wzięcia udziału w projekcie, uwzględnienie zasad równości szans i dostępności zaplanowanych działań, również w kontekście dzieci i młodzieży ukraińskich uczących się w placówce.

Spośród zgłoszeń komisja wybierze 20 placówek. Te otrzymają wsparcie merytoryczne oraz po 4 tys. zł na realizację pomysłu w roku szkolnym 2023/24.

W pierwszej edycji wpłynęły 22 zgłoszenia, spośród których wybrano 10 placówek. W trakcie drugiej edycji zgłosiło się 20 placówek. Wszystkie mogły wcielić w życie swoje pomysły.

Konkurs finansowany jest ze środków unijnych, funduszu norweskiego i budżetu miejskiego.

Źródło: Rekord Szkolnego Budżetu Obywatelskiego w Lublinie. Zakończył się nabór projektów