Zawody to odpowiednik Akademickich Mistrzostw Polski, ale dla osób z niepełnosprawnościami. Do walki o zwycięstwo stanie sześć drużyn. W tegorocznych rozgrywkach weźmie udział 42 zawodników. – Zespoły są mieszane, mogą składać się zarówno z pań jak i panów – mówi Aneta Adamska, rzeczniczka UMCS.
W zmaganiach wezmą udział m.in. sportowcy z Poznania, Zielonej Góry, Wrocławia czy Krakowa, nie zabraknie też osób z Lublina.
Rywalizacja rozpocznie się w sobotę o godzinie 10:00 w CKF UMCS.
Długie tradycje
Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS to cykl prowadzony od 2016 roku. Jednak promowanie sportu wśród osób z niepełnosprawnościami w świecie akademickim ma o wiele dłuższe tradycje i podobne zawody odbywały się już dużo wcześniej.
– Dla przykładu pływanie dla osób niepełnosprawnych już od ponad 20 lat organizuje Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Podobna sytuacja dotyczy zawodów w boccię – przypomina Adamska.
Organizatorem IMP-ów jest Zarząd Główny Akademickiego Związku Sportowego. Zmagania finansowane są ze środków PFRON-u.
Z kolei za sprawne przeprowadzenie danej dyscypliny odpowiada uczelnia – gospodarz konkretnego wydarzenia, w tym wypadku Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej z pomocą Klubu Uczelnianego AZS UMCS oraz Centrum Kultury Fizycznej UMCS.
Warto podkreślić, że na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej prężnie funkcjonuje sekcja sportowa dla osób z niepełnosprawnościami. Jest to grupa, która przygotowuje się do całego cyklu IMP-ów, w której mamy reprezentantów w goalballu, pływaniu, bocci czy tenisie stołowym.