Miejska pasieka w Lublinie najlepsza w Polsce

i

Autor: CSK

Życie pszczół

Słynne ule dachu CSK najlepsze w Polsce. Lublin ma też najlepszego pszczelarza

2023-10-23 14:03

To m.in. dzięki wykorzystaniu metody VR w przybliżaniu życia pszczół. Miejska Pasieka Artystyczna Centrum Spotkania Kultur w Lublinie została doceniona w IX edycji konkursu „Pszczelarz roku 2023”. Jej opiekun, Marcin Sudziński, zdobył pierwsze miejsce w kategorii „pszczelarstwo miejskie”. Dodatkowo kapituła wyróżniła ule za stosowanie innowacyjnych rozwiązań.

Miejska Pasieka Artystyczna w Lublinie znajduje się na czwartym piętrze słynnych już kwitnących dachów CSK. Pełni rolę produkcyjną, ale przede wszystkim popularyzującą przyrodę. – Dlatego nagrody to prestiż – mówi nam pszczelarz artysta Marcin Sudziński.

Nagroda cieszy, bo jest przyznawana przez środowisko ludzi kompetentnych – komentuje Sudziński. Kapitułę tworzą bowiem naukowcy, politycy i sami pszczelarze. – Wszyscy znają się na życiu pszczół, na problemach przyrody – mówi pszczelarz.

Przy okazji konkursu – co było jednym z jego kryteriów – miód z pasieki CSK przeszedł szczegółowe badania.

Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych ocenił jego jakość bardzo wysoko. – Między innymi stąd to wyróżnienie – twierdzi Sudziński.

Dodatkowo lubelskie ule dostały wyróżnienie za stosowanie nowoczesnych rozwiązań w pszczelarstwie. A mowa m.in. o technice VR. – Prowadząc działalność edukacyjną opowiadamy o życiu pszczół za pomocą najnowszych technologii. To wszystko możemy zobaczyć w sali pszczelarskiej CSK – słyszymy.

Bo oprócz produkcji miodu, misją pasiek jest edukacja i wychowanie. – Istotniejszą rolą jest przybliżenie roli natury i życia pszczół naszym odbiorcom – mówi Sudziński. – Przede wszystkim w kontekście zielonych dachów. Nasi goście widzą pszczoły wlatujące, pracujące, noszące pyłek, nektar itd. – dodaje.

Prowadzimy też liczne zajęcia dla różnych grup wiekowych. To np. warsztaty praktyczne z robienia świec woskowych. To rola popularyzująca przyrodę – tłumaczy pszczelarz. – Ponadto utrzymanie miejskiej pasieki pozwala zachować miejską bioróżnorodność – twierdzi.

Jak zdradza nam nagrodzony, w bliskiej przyszłości ule przejdą modernizację. Dachy mają być jeszcze bardziej przyjazne pasieczysku.

Po pierwsze chcemy zmienić jego strukturę ze zwartej na bardziej naturalną, tak aby pszczoły znajdowały się wśród naturalnych roślin, dzięki czemu będą miały więcej chłodu – wyjaśnia.

Teraz pasieki znajdują się w większości w jednym miejscu nad kieszenią sali operowej.

Po drugie chcemy rozwijać najnowsze technologie w działaniach edukacyjnych, żeby jak najlepiej docierać do najmłodszych odbiorców – słyszymy.

22-letnia motocyklistka doprowadziła do zderzenia z oplem. Szokujące nagranie z Lublina

Zmiany mają być systematycznie wprowadzane od 2024 roku.

Konkurs zorganizowała fundacja Akademia Pszczelarstwa i Zrównoważonego Rozwoju. Rozdanie nagród odbyło się 18 października 2023 r. w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Tak kiedyś wyglądały Bronowice! Zobacz archiwalne zdjęcia

Źródło: Słynne ule dachu CSK najlepsze w Polsce. Lublin ma też najlepszego pszczelarza