Human Papilloma Virus to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. Odpowiada on za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe.
Darmowe szczepienia związane są z rozszerzeniem programu ministerstwa zdrowia. W tym roku mogą z nich skorzystać dzieci urodzone w 2010 i 2011 roku. Preparat podawany jest w dwóch dawkach. Odstęp między nimi wynosi od 6 do 12 miesięcy.
Zgłoszenia przyjmuje m.in. Szpital Kliniczny nr 4. W poradni lekarza POZ (w budynku Poradni Specjalistycznych i POZ przy ul. Jaczewskiego 8) można zaszczepić dziecko w każdy czwartek, od 15.00 do 17.00.
– Nie trzeba być pacjentem tutejszego POZ. Wystarczy wcześniej zadzwonić pod numer telefonu 81 72 44 291 i umówić się na wizytę – informuje Alina Pospischil, rzeczniczka szpitala.
Na świecie każdego roku rak szyjki macicy zabija ponad 300 tys. kobiet, w tym około 2 tys. w Polsce, gdzie rokrocznie notuje się około 3 tys. zachorowań na raka szyjki macicy. Nowotwór ten jest wyjątkowo podstępną chorobą, bo rozwija się bezobjawowo lub skąpoobjawowo.
Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV.
– To nie jest nowotwór, który ma jakiekolwiek występowania rodzinne czy dyspozycje genetyczne. Jego czynnik sprawczy, czyli przetrwała infekcja HPV, przenosi się drogą płciową. Dlatego właśnie należy szczepić dziewczynki i chłopców przed inicjacją seksualną – mówi prof. Tomasz Paszkowski, szef Kliniki Ginekologii SPSK4.
Szczepienia przeciw HPV są wyjątkowo skuteczne, co potwierdzają statystyki m.in. Australii. Kraj prowadzi swój program od kilkunastu lat.
– I jest przykładem na skuteczność populacyjnych szczepień przeciwko HPV, gdzie już dzisiaj rak szyjki macicy staje się chorobą rzadką. Tak więc mamy 17 lat opóźnienia – dodaje prof. Paszkowski.
Szczepić powinni się jednak i dorośli. Szczepienia te są jednak płatne. – Na szczęście jedna ze szczepionek (dwuwalentna) jest obecnie refundowana w 50 procentach. W naszych praktykach lekarskich zachęcamy do szczepień kobiety, które nie były szczepione przeciw HPV. Zachęcamy je także, aby do szczepień przekonywały własne córki – mówi specjalista.
Z 50-procentową odpłatnością jest dostępna 2-walentna szczepionka przeciw HPV.
Jak zapisać dziecko na szczepienie?
W przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ).
Przez infolinię 989 (7 dni w tygodniu od godz. 7:00 do 20:00).
Przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).
Źródło: Szczepienia przeciw HPV. W Lublinie można już zapisywać dzieci