Biała sarna w Nadleśnictwie Giżycko. Taki okaz rodzi się raz na kilka lat
Biała zjawa w mazurskich lasach? Nie, bynajmniej nie chodzi o ducha, a o białą sarnę, którą uwiecznił na fotografiach Jan Olchówka, członek Polskiego Związku Fotografów Przyrody. Informację o niezwykłym okazie spacerującym po lasach Nadleśnictwa Giżycko otrzymał od miejscowych leśników. Białe ubarwienie u tego gatunku, w przeciwieństwie do danieli, jest prawdziwą rzadkością. Szacuje się, że w całym kraju taki osobnik rodzi się raz na kilka lat! - Wśród ssaków albinizm stwierdza się raz na około 100 tysięcy urodzeń. U ssaków jeleniowatych żyjących w naszym kraju albinizm występuje niezmiernie rzadko i zazwyczaj spotykany jest prawie wyłącznie u danieli. - objaśnia Sławomir Kowalczyk z Nadleśnictwa Giżycko.
Albinizm wśród ssaków stwierdza się raz na około 100 tysięcy urodzeń
Albinizm to bardzo rzadka cecha występująca wśród wszystkich gatunków kręgowców. Objawia się charakterystycznymi nietypowymi dla danego gatunku zmianami ubarwienia skóry, włosów, piór czy też tęczówek oczu, które przybierają kolor biały. Przyczyn powstawania albinizmu poszukiwano już za czasów Karola Linneusza, czyli od połowy lat czterdziestych XVIII. - Zaobserwowano wtedy, że bielactwo może być cechą dziedziczną, której przyczyn powstawania w XVIII wieku dokładnie nie rozumiano. Dziś wiadomo, że dziedziczenie albinizmu jest uwarunkowane przez jedną parę genów odpowiedzialnych za niewytwarzanie tyrozynazy, enzymu będącego katalizatorem podczas procesu powstawania melaniny, pigmentu odpowiedzialnego za ciemne ubarwienie. - tłumaczy leśniczy.
Ciekawostką jest, że rodzajów albinosów można wyróżnić kilka. - Badacze rozróżniają albinosy prawdziwe nazywane też właściwymi, u których występuje zupełny brak pigmentów w komórkach oraz tęczówce oczu oraz albinosy częściowe, u których białe części ciała spowodowane brakiem melamin występują tylko w kilku wybranych partiach ciała. Trzecią odmianą albinizmu jest leukalizm zwany też albinizmem leucyjskim polegającym na częściowej utracie barwy różnych fragmentów ciała za wyjątkiem oczu. Przyczyną leukalizmu jest utrata innych pigmentów niż te pochodzące z grupy melanin. - informuje leśnictwo.