Przy tężni zbudowano również m.in. drogę dojazdową z parkingiem, promenadę i plac zabaw, a także uzbrojono tereny pod przyszłą zabudowę leczniczą, usługową i turystyczną. Całkowity koszt zakończonej w czwartek inwestycji to około 17 mln zł, z czego większość stanowi dofinansowanie z RPO Warmia i Mazury.
- To bardzo ważny element naszej infrastruktury uzdrowiskowej i dążenia do uzyskania statusu uzdrowiska - powiedział PAP burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski.
Jak mówił, osoby odwiedzające to miasto już teraz mogą skorzystać z inhalacji, a dodatkowe atrakcje służące rekreacji powstały z myślą o zapewnieniu dobrych warunków pobytu wielopokoleniowym rodzinom.
Burmistrz dodał, że wkrótce ma zostać podpisana umowa na kolejny etap budowy infrastruktury uzdrowiskowej, który zakłada zbudowanie domu zdrojowego, dalszej części promenady i toru wysiłkowego.
Przypomniał, że miasto sprzedało w przetargu działkę, na której prywatny inwestor ma zbudować zakład przyrodoleczniczy. Władze miasta mają nadzieję, że będzie gotowy już w przyszłym roku. Uruchomienie takiego zakładu umożliwiłoby miastu wystąpienie do Ministerstwa Zdrowia o status uzdrowiska. Od 2016 r. wyznaczone tereny w gminie są uznane za Obszar Ochrony Uzdrowiskowej. Zgodnie z planami samorządu, w przyszłości ma być tam prowadzone lecznictwo uzdrowiskowe związane z chorobami ortopedyczno-urazowymi, układu nerwowego, reumatologicznymi, kardiologicznymi i nadciśnieniem.
W mieście od 2015 r. funkcjonują Termy Warmińskie, czyli kompleks basenów wykorzystujących wody typu chlorkowo-sodowego, które mogą być stosowane do celów balneologicznych.
Na razie jedynym uzdrowiskiem w regionie jest Gołdap, gdzie kuracjusze mogą korzystać m.in. z tężni, pijalni wód czy grot solnych.
(PAP)
Źródło: Lidzbark Warmiński. Tężnie solankowe już otwarte! Zobacz, jak wyglądają [ZDJĘCIA]