Na Mazurach powstanie ANTYSMOGOWY ASFALT. To będzie pierwsze miejsce z taką nawierzchnią w Polsce

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne

Na Mazurach powstanie ANTYSMOGOWY ASFALT. To będzie pierwsze miejsce z taką nawierzchnią w Polsce

2021-10-08 8:35

Asfalt, który redukuje smog, ma zostać zbudowany w miejscowości Kajkowo pod Ostródą. Innowacyjne rozwiązanie będą testowali naukowcy z Politechniki Gdańskiej we współpracy z firmą Lotos Asfalt. - Chcemy stworzyć technologię unikalną nie tylko w Polsce, ale i w Europie - mówi Krzysztof Rodzik, członek zarządu LOTOS Asfalt.

Projekt „Ekologiczne asfalty” został dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Jego wartość to ponad 5 mln zł. Powstał w odpowiedzi na wyzwania, jakie niesie ze sobą zanieczyszczenie powietrza w polskich miastach. Celem projektu jest stworzenie innowacyjnej nawierzchni drogowej, która pozwoli na redukcję zanieczyszczeń atmosferycznych w obszarze pasa drogowego. W szczególności ma to dotyczyć ograniczenia stężenia toksycznych i szkodliwych substancji, zawartych w spalinach pojazdów oraz lotnych związków organicznych, których emisja wynika z dużego natężenia ruchu pojazdów i innych źródeł zanieczyszczeń, np. pieców w sezonie grzewczym.

Jeśli badania laboratoryjne potwierdzą skuteczność przyjętych założeń, już w 2022 roku w Kajkowie pod Ostródą, na infrastrukturze udostępnionej przez Zarząd Dróg Powiatowych w Ostródzie, powstanie odcinek doświadczalny z innowacyjną wierzchnią warstwą ścieralną, która w wyniku procesu fotokatalizy będzie przyczyniać się do rozpadu toksycznych substancji. List intencyjny w tej sprawie podpisali: Cezary Godziuk, prezes zarządu LOTOS Asfalt i Krzysztof Rodzik, członek zarządu LOTOS Asfalt oraz Andrzej Wiczkowski starosta ostródzki i Jan Kacprzyk wicestarosta.

– Realizacja tego typu projektów wynika z przyjętej przez naszą spółkę strategii polegającej na poszukiwania nowych rozwiązań, które pozwolą na wdrożenie do sprzedaży innowacyjnych produktów. Stawiamy na proekologiczne rozwiązania, które w przyszłości mogą pomóc ograniczyć zanieczyszczenia atmosferyczne w obrębie pasa drogowego. W związku z tym, że nawierzchnie ulic w polskich miastach są w ponad 90 proc. asfaltowe, takie rozwiązanie może w przyszłości poprawić jakość życia ich mieszkańców – mówi Cezary Godziuk, prezes zarządu LOTOS Asfalt.

Morsy z Olsztyna zainaugurowały kolejny sezon zimowych kąpieli - 3 października 2021 Plaża CRS Ukiel

– W ramach konsorcjum z Politechniką Gdańską chcemy stworzyć technologię unikalną nie tylko w Polsce, ale i w Europie. We wszystkich projektach badawczych, które prowadzimy, aspekty ochrony środowiska są niezwykle istotne. Liczę, że w ramach innowacyjnego rozwiązania wypracowanego w projekcie "Ekologiczne asfalty", uda się stworzyć nawierzchnię, która dzięki swoim oczyszczającym właściwościom stanie się standardowym rozwiązaniem redukującym smog w obszarze pasa drogowego i wejdzie do powszechnego zastosowania w ramach bieżącego utrzymania dróg w ośrodkach zurbanizowanych, zastępując dotychczas stosowane technologie i przynosząc korzyści użytkownikom – mówi Krzysztof Rodzik, członek zarządu LOTOS Asfalt.

Źródło: Dział Komunikacji Zewnętrznej Grupa LOTOS S.A.

Źródło: Na Mazurach powstanie ANTYSMOGOWY ASFALT. To będzie pierwsze miejsce z taką nawierzchnią w Polsce