Olsztyn. Ekomaty cieszą się coraz większą popularnością. Do urządzeń trafiło już 40 tys. opakowań

i

Autor: UM Olsztyn Olsztyn. Ekomaty cieszą się coraz większą popularnością. Do urządzeń trafiło już 40 tys. opakowań

Olsztyn. Ekomaty cieszą się coraz większą popularnością. Do urządzeń trafiło już 40 tys. opakowań

2021-09-08 10:19

Olsztyńskie automaty do odbioru butelek PET i aluminiowych puszek cieszą się coraz większą popularnością. W ciągu dwóch miesięcy do urządzeń trafiło już niemal 40 tysięcy opakowań, a mieszkańcy odebrali w sklepach Społem bonus o łącznej wartości prawie 1,5 tys. złotych.

Automaty do odbioru butelek PET i aluminiowych puszek są efektem jednego ze zwycięskich projektów minionej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Urządzenia ustawione zostały w dwóch sklepach sieci PSS Społem na os. Pojezierze tuż przed wakacjami.

Urząd Miasta w Olsztynie podsumował nieco ponad dwa miesiące ich funkcjonowania. Do końca sierpnia do obu automatów - przy al. Piłsudskiego (sklep Malwa) oraz przy ul. Kołobrzeskiej (Kalina) trafiło łącznie niemal 40,2 tys. opakowań. Osoby, które włożyły do ekomatów butelki i puszki odebrały w sklepach Społem bonus łącznej wartości prawie 1,5 tys. złotych.

- Liczymy, że zainteresowanie automatami będzie jeszcze większe - mówi dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Olsztyna, Zdzisław Zdanowski. - Aby olsztynianie jeszcze chętniej zostawiali w nich butelki i puszki, zdecydowaliśmy u podwyższeniu stawki za każde opakowanie. Od września bonus będzie wynosić 25 groszy zamiast dotychczasowych pięciu.

Raport z Anteny 07.09

Ekomaty przyjmują butelki PET o pojemności od 0,2 litra do 2,5 litra. Natomiast maksymalna pojemność aluminiowej puszki, jaką można włożyć do urządzenia to 0,5 litra.

Puszki oraz plastikowe butelki nie mogą być zgniecione oraz muszą mieć etykiety z czytelnym, polskim kodem kreskowym. Śmieciomaty są wyposażone w zgniatarkę - wystarczy postępować zgodnie z komunikatami wyświetlanymi na ekranie.

Źródło: UM Olsztyn

Źródło: Olsztyn. Ekomaty cieszą się coraz większą popularnością. Do urządzeń trafiło już 40 tys. opakowań